Птичият грип достигна нови кътчета на земното кълбо и се превръща в ендемичен щам (вирус, който съществува постоянно в дадена област – б.р.) за първи път при някои диви птици, които предават вируса на домашните птици.

Ветеринари и експерти в тази област предупреждават, че това е проблем от около една година, съобщава агенция Ройтерс.

Вирусът, който е опасен за птиците, вече се е разпространил в дивата природа на четири континента до рекордни епидемични нива, засягайки множество птицеферми и увеличавайки заплахите за световните доставки на храна.

Експертите предупреждават, че фермерите трябва да гледат на болестта като на сериозен риск през цялата година, вместо да съсредоточават усилията си за превенция само през пролетта, когато мигрират дивите птици.

Огнищата на вируса се разшириха в Северна и Южна Америка, Европа, Азия и Африка като нито летните горещини, нито зимните студове успяха да ги победят, откакто опасният щам пристигна в Съединените щати в началото на 2022 г. Той се оказа генетично подобен в Европа и Азия.

Птичият грип сериозно вреди на френските ферми за патици. Вече четири пъти от 2005 г. насам някои птицеферми трябваше да умъртвят патиците си, за да спрат заразата. Ето защо голяма част от стопаните настояват за ваксиниране на птиците, но темата е табу не само във Франция, но и в Европа като цяло.

Докато се вземе решение, фермерите търпят огромни загуби.

„Дивите птици са разпространили болестта по-далеч и по-широко по света от всякога, като вероятно носят рекордни количества от вируса“, казва Грегорио Торес, ръководител на научния отдел на Световна организация за здраве на животните (СОЗЖ), която е базираната в Париж.

Той допълни, че вирусът се е променил от предишни огнища към форма, която вероятно е по-преносима. Торес обаче не потвърди, че вирусът е ендемичен за дивите птици по света, въпреки че други експерти твърдят обратното.