България ще изгради газова връзка за диверсификация с Турция. Това каза българският министър-председател Бойко Борисов в Анкара, където пристигна с осем министри.
Това е говорено от години, сега става възможно, благодарение на политическата воля на премиера на Турция, заяви Бойко Борисов.
Връзката ще е алтернатива на руските доставки. Проектът между газовите компании обаче е на ниво преговори от 6 години. Днес страните подписаха политическа декларация за ускоряването му и то с личното ходатайство на турския премиер.
Общо 17 споразумения за сътрудничество бяха постигнати от българската делегация в Анкара.
Премиерите Бойко Борисов и Реджеп Таийп Ердоган се срещнаха на четири очи, а в това време осем български министри преговаряха с колегите си. Деветият - Трайчо Трайков, отпадна от делегацията преди дни. Той беше заместен от заместник-министърът Делян Добрев.
Железопътна –фериботна връзка
Железопътно-фериботна връзка ще бъде изградена между България и Турция, стана ясно още по време на визитата.
Спогодба беше подписана от транспортния министър Ивайло Московски и турския му колега Бинали Йълдъръм.
"Споразумението ще спомогне за увеличаване на товарите, които преминават през териториите на двете страни", заяви министър Ивайло Московски по време на Съвместното заседание на правителствата на България и Турция.
Според документа двете страни ще си сътрудничат при създаването и по-нататъшното развитие на смесените железопътно-фериботни превози на товари през българските и турските пристанища.
Българските и турските превозвачи ще могат да създават филиали и да назначават свои представители на територията на другата държава, става ясно още от документа.
Министър Ивайло Московски припомни, че през последните няколко месеца между двете държави бяха постигнати редица договорености в областта на автомобилния,
железопътния, морския и въздушния транспорт.
С договор двете страни регламентираха и отношенията, свързани с киберсигурността, изграждането на информационна и комуникационна инфраструктура, широколентовия интернет, електронната търговия и здравеопазване и други важни системи, свързани с електронното управление.
Културата
Най-доволен от визитата в Анкара е министър Вежди Рашидов, който получи покана извън протокола за срещата с турския президент Абдулах Гюл и подписа две културни спогодби.
България и Турция ще създадат културни центрове. Предвижда се българският да бъде в Истанбул, а турският – в София.
Вежди Рашидов и турският му колега Ертуглур Гюнай договориха и програма за сътрудничество в областта на опазването на недвижимото културно наследство.
На среща между двамата са обсъдени възможностите в бъдеще за съвместни филмови копродукции.