Германски палеонтолози са попаднали на останките на 9 двойки праисторически костенурки, умрели докато се чифтосвали преди 47 млн. г. Те плавали в отровни води и били заключени във „финална прегръдка”.

Находката представлява първият случай на вкаменелости на съвокупляващи се гръбначни, съобщава доклад на списанието на Британското кралско общество.

„Вероятността двата партньора да умрат по едно и също време е много малка, а шансовете да се съхранят след това – още по-малка”, казва съавторът на доклада Уолтър Джойс пред АФП.

Откритието, направено между германските градове Дармщат и Щутгарт, позволило на научния екип да разбере, че водите на езерото Месел са били достатъчно благоприятни, за да позволят на костенурките да живеят и да се размножават.

Те обаче загинали, защото по време на акта потънали дълбоко в отровните слоеве на водата, а кожата им погълнала вредните вещества във вулканичното езеро.
„Няма съмнение, че езерото е убило нищо неподозиращи животни”, казва Джойс.

В доклада се твърди, че по принцип животните не умират, докато предприемат ежедневни действия като ядене или размножаване. Това оставя учените да гадаят, за да определят поведението им.

Научният труд съобщава още, че не е необичайно за костенурките да „замръзват” в интимна поза.

„Ако „кулминацията”на акта се случи в открити води, възможно е двойката да потъне на голяма дълбочина”, допълва проучването. Това е вероятното обяснение на въпроса защо толкова костенурки са попаднали в същия смъртоносен капан.