Почти три четвърти от обектите на културното и природното наследство на планетата са застрашени от недостиг или излишък на вода, съобщи агенцията на ООН за култура, предаде БГНЕС.

В резултат на повишаването на температурите екстремните метеорологични явления, включително урагани, суши, наводнения и горещи вълни, са станали по-чести и интензивни, предупреждават учените, цитирани от АФП.

73% от всички 1172 обекта, които не са морски, включени в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са изложени на поне един сериозен риск, свързан с водата, включително недостиг на вода, суша, наводнения на реки или крайбрежни наводнения, съобщи ЮНЕСКО.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Прогнозира се, че водният стрес ще се засили, най-вече в региони като Близкия изток и Северна Африка, части от Южна Азия и Северен Китай, което представлява дългосрочен риск за екосистемите, културното наследство и общностите и туристическата икономика, които зависят от тях“, добавиха от ЮНЕСКО.

Културните обекти са най-често застрашени от недостиг на вода, а повече от половината от природните обекти са изложени на риск от наводнения от близки реки, сочи проучването на ЮНЕСКО.

В Индия например паметникът Тадж Махал в Агра „е изправен пред недостиг на вода, който води до увеличаване на замърсяването и изчерпване на подземните води, което уврежда мавзолея“, се посочва в проучването.

В Съединените щати „през 2022 г. масивно наводнение затвори целия национален парк Йелоустоун и възстановяването на инфраструктурата струваше над 20 милиона долара“.

В доклада са дадени още четири примера.

Южните блата на Ирак – известни като мястото, където се намира библейската Едемска градина – „са изправени пред изключително висок воден стрес, като над 80 % от възобновяемите водни ресурси се извличат, за да се задоволи потребността на хората“, се добавя в доклада.

Очаква се конкуренцията за вода да се засили в блатата, където живеят мигриращи птици и местните жители отглеждат биволи, тъй като в следващите години регионът ще става все по-горещ.

На границата между Замбия и Зимбабве водопадът Виктория – първоначално наречен Моси-оа-Туня („гръмотевицата дим“), преди да бъде преименуван от шотландския изследовател Дейвид Ливингстън – е засегнат от повтарящи се суши и понякога се превръща в ручеи.

В Перу доколумбийският град Чан Чан и неговите деликатни 1000-годишни глинени стени са изложени на изключително висок риск от наводнения, заяви ЮНЕСКО.

В Китай повишаването на морското равнище, дължащо се до голяма степен на климатичните промени, води до наводнения по крайбрежието, които унищожават блатистите земи, където мигриращите водолюбиви птици намират храна, добави организацията.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK