„Пострадалите при пожара в Кочани, които са на лечение в чужбина, и членовете на техните семейства, които ги придружават там, няма да имат никакви разходи по отношение на медицински услуги, както и от логистична гледна точка“.

Това заяви македонският министър на външните работи и търговията Тимчо Мучунски, цитиран от БГНЕС.

Относно разходите за транспорт и настаняване на семействата на пациентите, министърът каза, че от самото начало са казали, че правителството на Северна Македония чрез Службата за общи и общи въпроси ще поеме разходите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Като държава казахме от самото начало, че правителството, чрез Фонда за социално осигуряване, ще покрие пътните разходи на семействата на пациентите, разходите за настаняване на семействата на пациентите, има модалност, чрез която ще бъдат покрити всички разходи за роуминг, които възникват за мобилно устройство, и всички допълнителни логистични разходи, които могат да възникнат, ще бъдат покрити, включително храна, осигурена в хотелите, в които са настанени, и всичко това се оперира от Службата за общи и общи въпроси“, каза Муцунски.

„Семействата на лекуваните и тези, които се лекуват, няма да имат никакви разходи, свързани с този процес, както от медицинска, така и от логистична гледна точка“, добави той.

В същото време Муцунски каза, че лично подкрепя всяка дарителска инициатива от хуманитарна гледна точка, както на Червения кръст, така и на гражданските организации.

Македонският здравен министър Арбен Таравари очаква до 50 пациенти, лекувани извън страната след пожара в Кочани, да се нуждаят от по-дългосрочна рехабилитация.

Снимка: bTV

Той каза, че има държави, които са подготвени, ако при по-трудни случаи за рехабилитация, да приемат тези пациенти.

„Процесът на рехабилитация на пациентите, лекувани след трагичния инцидент в Кочани, ще бъде дълъг и труден, но ситуацията е такава. Трябва да се изправим пред него и трябва да реагираме добре и на тази фаза. Изкарахме първите десет дни и поне засега резултатите са добри. Към днешна дата няма починали, въпреки че имаме четирима пациенти в критично състояние. Сега сме във втора фаза на усложнения и рехабилитация“, посочи Таравари в гостуване на телевизия „Сител“.

„За съжаление това обикновено са деца между 15 и 25 години. За тях е много важно не само физическото здраве, но и естетическият вид, а това са изгаряния, които могат да оставят белези и да ги стигматизират в обществото. Като държава ще направим всичко възможно да ги рехабилитираме и лекуваме, за да могат да продължат живота си възможно най-нормално“, каза македонският министър.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK