Светът преживя втория най-топъл май, откакто се води статистика - месец, в който климатичните промени предизвикаха рекордна гореща вълна в Гренландия, предаде БТА, позовавайки се на "Ройтерс" и АФП, които цитираха учени от Службата на ЕС за климатични промени на "Коперник" .

Миналият месец е бил вторият най-топъл май в историята, като е изпреварен само от май 2024 г. 

Световните температури през май 2025 г. са били средно с 1,4 градуса Целзий по-високи, отколкото в прединдустриалния период 1850-1900 г., когато хората са започнали да използват изкопаеми горива в промишлени мащаби, казаха от "Коперник". Те отбелязват, че се прекъсва поредицата от изключително горещо време, в която 21 от последните 22 месеца средната глобална температура е с над 1,5 градуса Целзий по-висока от прединдустриалната ера. Учените обаче предупредиха, че това прекъсване едва ли ще продължи дълго, отбелязва "Ройтерс".

"Макар че това може да даде кратък отдих на планетата, очакваме в близко бъдеще прагът от 1,5 градуса Целзий отново да бъде надминат заради продължаващото затопляне на климата", каза директорът на Службата на ЕС за климатичните промени Карло Буонтемпо.

В България обаче месец май беше сред най-студените и дъждовни за последните години. 

 

 

Основната причина за климатичните промени са емисиите на парникови газове, отделяни при изгарянето на изкопаеми горива. Миналата година беше най-топлата в историята, припомня Ройтерс.

Друго проучване, публикувано от групата климатолози "Уърлд уедър атрибюшън“ (World Weather Attribution), установи, че причинените от човека климатични промени са довели до рекордната гореща вълна, обхванала Исландия и Гренландия през миналия месец. Там май 2025 г. е бил с около 3 градуса Целзий по-топъл от обичайното, показват данните. Това е допринесло за значителното допълнително топене на ледената покривка в Гренландия.

"Дори и в страни със студен климат се наблюдават безпрецедентни температури", отбеляза Сара Кю, съавтор на проучването и изследовател в Кралския метеорологичен институт на Нидерландия.

Парижкото споразумение за климата определи като цел за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса над прединдустриалните нива, за да се избегнат най-лошите последици. Светът все още технически не е нарушил този праг, който се отнася до средна глобална температура за десетилетия, допълва Ройтерс.

"Коперник" води статистика от 1940 г. и сравнява с данни за температурите в световен мащаб от 1850 г., отбелязва "Ройтерс".

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK