Португалия официално излезе от болезнените икономически ограничения, наложени от тригодишния спасителен план, който спаси страната от колапс, предаде АП. Представители на ЕС обаче предупреждават, че строгият контрол трябва да продължи, за да се създаде стабилна заетост.

След като правителството пое отново контрола над финансите, днес Португалия стана втората страна от еврозоната, след Ирландия, която се освободи от икономиите и надзора, наложени от европейските й партньори и МВФ в рамките на спасителния план на стойност 78 млрд. евро.

Заместник-председателят на ЕК Сийм Калас обаче заяви в Брюксел, че е важно непоколебимо да се поддържа здрава бюджетна политика и насърчаващи растежа реформи.

Кабинетът официално си върна контрола над икономиката на заседание в Лисабон в събота и представи стратегията си за средносрочни реформи. Искаме всички да знаят, че няма да спрем, каза Карлос Моедас, помощник-държавен секретар към премиера и португалски представител, отговарящ за контрола над прилагането на спасителния план. Той увери, че правителството е твърдо решено да поддържа реформаторския импулс.

По улиците много хора споделяха, че страданията от суровите мерки за икономии не са свършили и макар че според мнозина е добре, че правителството отново отговаря за финансите, представители на ЕК и МВФ пак ще се връщат, за да проверяват състоянието на икономиката два пъти годишно до 2035 г., когато ще бъдат изплатени 75% от дълга, според президента Анибал Каваку да Силва.