Американският държавен секретар Майк Помпео, който е в Гърция за подписване на споразумение в областта на отбраната, заяви днес, че тази страна може да бъде "стълб на стабилност в региона" и че двустранните отношения със САЩ се намират в своя "исторически връх", предаде АФП.
Хиляди антиамерикански настроени демонстранти протестираха срещу визитата на Помпео. Те се събраха пред гръцкия парламент най-вече по призива на комунистическата партия и близките до нея синдикати.
"Помпео, върви си у дома!", гласеше лозунг, издигнат от демонстранти. Центърът на Атина бе затворен за движение и в района имаше силно полицейско присъствие.
Група протестиращи отидоха до американското посолство и влязоха в сблъсък с полицията, която ги разпръсна със сълзотворен газ, информира Ройтерс.
"Гърция може да играе важна стратегическа роля в района" и "може да бъде стълб на стабилност", заяви Помпео, застанал до гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.
На фона на продължаващото засилване на натиска на Турция в Източното Средиземноморие, това посещение цели да засили сътрудничеството с Гърция - традиционен и исторически съюзник на САЩ в района и член на НАТО, отбелязва АФП.
Гръцкият министър -председател очаква навлизане на американски инвестиции и в енергетиката. Интересът на Вашингтон е насочен към пристанище Александруполис. Районът се превръща в енергиен център с проектирания строеж на плаваща платформа за втечнен газ, както и връзката на Трансадриатическия газопровод с България.
Освен с премиера Мицотакис, Помпейо ще разговаря и с гръцкия си колега Никос Дендиас и с министъра на отбраната Никос Панайотопулос.
Според американски и гръцки правителствени източници се очаква да бъде подписано споразумение, целящо да обнови сътрудничеството между двете страни в областта на отбраната. Вашингтон проявява интерес към военната база в Лариса за безпилотни самолети.
Гръцкият премиер от своя страна обърна внимание върху напрегнатата ситуация в Източното Средиземноморие, където Република Кипър, която е член на ЕС, обвинява Турция, че извършва незаконни сондажи.
Кипър поиска прилагане на международното право и аз очаквам позитивния принос на САЩ, за да помогнат за един по-плодотворен климат в района, каза Мицотакис.