„Вояджър-1”, космическата сонда, която американската агенция за космически изследвания (НАСА) изстреля през 1977 г. достига до познатите граници на Слънчевата система и по всяка вероятност „вече танцува” по външните слоеве на междузвездното пространство, съобщава АФП, като цитира изявление на учените, контролиращи проекта.

По време на пресконференция по повод 35-тата годишнина на проекта, учените са споделили, че „Вояджър-1” ще навлезе в междузвездното пространство „всеки момент, до ден, месец или година”.

Данни, предадени от сондата през месец май показваха рязко нарастване на интензитета на космическите лъчи, които засягат апарата, което наведе учените на мисълта, че е възможно сондата да се доближава до т. нар. „хелио-пауза”, или точката на преход между нашата Слънчева система и междузвездното пространство.

НАСА описва сондата „Вояджър-1”- която в момента се намира на над 18 млрд. километра от Слънцето - и по-малкия й брат „Вояджър-2”, като „най-отдалечените активни представители на човечеството и неговата жажда за изследвания”.