Полша построи статуя на бившия американски президент Роналд Рейгън и предишния папа Йоан Павел II в знак на почит към двамата мъже, спомогнали за падането на комунистическия режим през 1989 г., съобщава АП.
Паметникът е издигнат в Гданск – родното място на основателя на движение „Солидарност“ Лех Валенса. Церемонията по откриването се състоя в присъствието на около 120 бивши активисти на организацията, много от които са били пратени в затвора през 80-те заради организиране на протести срещу комунистическия режим и участие в тях.
Бронзовата статуя ще бди над крайморския парк „Роналд Рейгън“. Мащабът й е малко по-голям от действителен. Вдъхновението за направата на монумента идва от снимка на фотограф на Асошиейтед Прес, направена през 1987 г. по време на втората папска визита на Йоан Павел II в САЩ.
Фотографът Скот Стюарт изразява задоволство, че фотосът му е обезсмъртил „прекрасен момент между двамата мъже в историята“.
Роналд Рейгън и Йоан Павел II споделяха убеждението, че комунизмът е морално зло, не само лоша икономическа система, припомнят наблюдатели. Лех Валенса често отдава почит на двамата мъже и заявява в интервю пред АФП, че дълбоко уважава бившия американски президент.
„Рейгън трябва да има паметник във всеки град“, заявява полският активист срещу комунизма.
Организация на бивши затворници-дисиденти успява да събере 59 000 долара за статуята в рамките на 4 години, главно от пенсии на бивши членове на „Солидарност“.
Поляците смятат, че първата папска визита на Йоан Павел II в родната му земя е вдъхновила създаването на „Солидарност“. По време на литургия във Варшава през 1979 г. тогавашният папа използва замаскиран език, за да намекне, че поляците трябва да се опитат да променят системата – съобщение, което те много добре схващат.
Полша също помни, че Роналд Рейгън пали свещи в Белия дом в знак на съпричастност към полския народ по време на военното положение в страната между 1981 и 1983 г., когато загиват около 100 души, а много други са вкарани в затвора.
Много поляци отдават на Роналд Рейгън и противопоставянето му на Москва падането на Съветския съюз и загубата му на контрола над Източна Европа.