Над половината хора в света са на мнение, че корупцията се засилва от две години насам. Такъв извод прави публикуван днес доклад на "Прозрачност без граници", цитиран от Франс прес. След данните от изследването препоръката на организацията е политиците да бъдат по-прозрачни в информацията за финансирането им.

Между допитаните българи с най-лош резултат е правосъдната система - 86%, следвана от здравеопазването – 78%. Трети в класацията за корупция са политическите партии – 76%.

27% от участниците в проучване на неправителствената организация заявяват, че през последните 12 месеца им се е наложило поне веднъж да дадат подкуп, за да получат услуга от държавна институция или администрация.

"Държавите трябва да погледнат сериозно на надигащите се гласове срещу корупцията и да вземат конкретни мерки, осигуряващи прозрачност и подотчетност на aдминистрацията пред гражданите", гласи предупреждението на Югет Лабел, председател на "Прозрачност без граници" в писмо, разпространено в Берлин.

Анкетата "Световен барометър за корупцията" сред 114 хил. души от 107 страни сочи и криза на доверие към политическата класа. В 51 държави политическите партии са смятани за най-корумпираната институция, а малко над половината от запитаните правителствата обслужват с дейността си частни интереси.

Препоръката на организацията е политиците да публикуват и своите данъчни декларации, и тези на семействата си. Политическите сили е нужно да обявяват кой ги финансира и в какъв размер, за да се откроят "потенциалните конфликти на интереси".

Гражданите вече по-строго преценяват дейността на своите управници срещу корупцията, отколкото преди финансовата криза от 2008 г., гласят още изводите на организацията. Преди 5 години 31% са заявили, че смятат за ефективни мерките на своите правителства в тази насока, но днес на това мнение са едва 22%, отбелязва "Прозрачност без граници".

Според 28% от българите, участвали в допитването, най-малко корупция има във въоръжените сили.

С най-лош резултат е правосъдната система с 86%, следвана от здравеопазването – 78%. Трети в класацията за корупция са политическите партии – 76%.

Народното събрание заема четвърто място със 71%, следван от полицията и държавните служители – съответно 65% и 64%.

Медиите и неправителствените организации също заемат предни позиции по корупция - 49% от българите смятат, че медиите са корумпирани, а при НПО-тата процентът е 37.