Новият политически сезон за евродепутатите започа с дебати за ситуацията в Унгария и авторските права в ЕС. В първия работен ден на Европарламента бяха одобрени  34 млн. евро от Фонд „Солидарност” за 4 страни, включително и България заради щетите от наводненията в Бургаско.

Европарламентът се раздели на лагери по темата Унгария – едни искат да я накажат, защото мислят, че тя не спазва основни европейски ценности, други яростно я защиват с аргумента, че тя е суверенна държава.

Председателят на Европарламента искаше да посрещне с ръкостискане унгарския премиер преди дебата, но той не се появи. Докладчикът за ситуацията в Унгария – Джудит Саржентини започна в отсъствието на Виктор Орбан. Така влизането му в пленарна зала със закъснение, придоби още по-голяма значимост.

Това допълнително вдигна градуса на напрежение сред евродепутатите. През целия ден днес една част от тях призовават за наказание на Унгария, заради съмнения в спазването на европейските ценности. Ако те надделеят, за първи път е възможно да се започне процедура, която да лиши страна-членка от правото ѝ на вот в Света.  ЕК е съгласна, че има нарушения.

„За съжаление, ЕК споделя опасенията, отбелязани в доклада за Унгария. В частност – тези за човешките права, за корупцията, на отношението към ромското население и зависимостта на съдебната система”, каза Франц Тимерманс, зам.-председател на ЕК.

Голяма част от евродепутатите обаче защиват унгарския премиер, наричан все по-често от европейски медии "новият герой на крайната десница в Европа". Виктор Орбан се изправи на трибуната и заяви, че едва ли депутатите знаят кое е добре за Унгария по-добре от самите унгарци.

„Скъпи депутати, заставам пред вас, за да защитя родината си. Защото свободата, домекрацията, независимостт – са въпрос на чест за унгарците. Вашият доклад подронва честта на Унгария и на унгарския народ. Налагайки санкции, вие заявявате, че унгарският народ не е способен сам да реши кое в негов интерес”, коментира Орбан.

Днес беше решаващ ден и за авторските права в Европа. От една страна – издатели, медии, журналисти, артисти. От друга – мощният лагер на лобисти и защитници на гигантите „Гугъл”, „Епъл”, „Фейсбук” и „Амазон” – противници на директива за авторските права. Към момента по темата няма единна национална или партийна позиция. Вотът ще е утре следобед.

„Тази директива е символ на глупавата бюрократщина, която, вместо да помогне и обекчи един процес, го докара до задънена улица. Чудя се дали няма да се опитат да го върнат обратно в комисия, което ще бъде още по-голяма глупост, но при всички положения се виждат много ясно лобистки интереси на големите платформи”, коментира Ангел Джамбазки, Европейски консерватори и реформисти.

„В момента се получи едно съединение на най-богатите платформи в света  и на тези хора, които имат пиратски настроения и които казват „Ами, дайте по-добре за нищо да не се плаща”, заяви Петър Курумбашев, Група на социалистите и демократите.

„Имам доверие в Европейския парламент, имам доверие в това, че депутатите ще могат да отсеят много манипулации и лъжи, които се намесиха в обществения дебат в последните седмици”, посочи Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество.