Изследователите от Британското геоложко дружество (British Geological Survey) и университета University College of London са изчислили, че общите подземни водни запаси на Африка възлизат на около 0,66 млрд. кубически метра. Оценката означава, че подземните запаси се равняват на 100 пъти годишния обем на възстановяемите водни източници и 20 пъти водния капацитет на сладководните езера на Черния континент.
Въпреки това близо 300 млн. души в Африка нямат достъп до питейна вода, а едва 5 % от обработваемите земи се напояват от естествени източници, припомнят наблюдатели.
Британските учени изтъкват в доклада си, че по-голямата част от общия обем на подземните водни запаси е „неравно разпределена и не е достъпна за експлоатация”. Според изследването най-големите седиментни водни запаси се намират в Северна Африка, разделени върху териториите на Либия, Алжир, Судан, Египет и Чад.
Изследователите смятат, че подземните води, които се влияят в много по-малка степен от атмосферните условия, биха представлявали важен фактор в борбата с климатичните изменения.