Ghost Shark и Manta Ray са имената на прототипи на безпилотни подводни апарати или дронове, представени наскоро съответно от Австралия и САЩ. Експертите твърдят, че подводните апарати биха могли да представляват бъдещето на подводната война, показвайки способността да се упражнява сила, като същевременно се свежда до минимум опасността за човешкия живот.
Използването на безпилотни летателни апарати във въздушните войни се превърна в нещо обичайно. САЩ ги използваха по време на конфликтите в Ирак и Афганистан от 90-те години на миналия век, а по-новите и по-евтини безпилотни самолети се превърнаха в ключова част от военното оборудване и за двете страни при нахлуването на Русия в Украйна.
Киев същоима безпилотни морски дронове, които нанесоха тежки загуби на много по-големите и по-скъпи кораби на руския черноморски флот.
Въздушните и надводните морски дронове могат да бъдат контролирани с помощта на сателити и светлинни и радиовълни. Подводните апарати обаче не функционират по същия начин в дълбините.
Подводните комуникации изискват повече енергия, показва проучване от 2023 г., публикувано в швейцарското списание Sensors. Според него все още се наблюдава значителна загуба на данни за променливите величини: включително температурата, солеността и дълбочината на водата.
Създателите на новото поколение военни безпилотни летателни апарати все още не казват как ще преодолеят тези проблеми под водата.
Ghost Shark
Австралия представи първите прототипи на Ghost Shark миналия месец и ги нарече най-напредналите подводни безпилотни превозни средства в света“.
„Ghost Shark ще предостави на ВМС (Военноморските сили) на Австралия безпилотна подводна бойна техника с голям обсег, която може да извършва постоянна разузнавателна дейност, наблюдение, разузнаване и нанасяне на удари“, се казва в изявление на австралийското Министерство на отбраната.
Очаква се първите серийни модели да бъдат доставени до края на следващата година.
Спецификациите на Ghost Shark остават тайна, защото те остават класифицирани. Въпреки това от производството не пропускат да се похвалят бързината, с която подводницата е преминала от идеята до тестовете, тъй като програмата е започнала само преди 2 години.
„Да изпреварим графика и бюджета е нещо нечувано“, казва пред репортери Шейн Арнот, старши вицепрезидент на компанията производител по инженерните въпроси.
Orca
Ема Солсбъри, сътрудник в британския мозъчен тръст Council on Geostrategy, казва, че Ghost Shark прилича много на разработвания подводен апарат в САЩ - UUV Orca.
„Предполагам, че всички те (подводниците – бел.ред) са предназначени за приблизително сходни мисии - постоянно разузнаване, наблюдение и способност за нанасяне на удари, особено в областта на борбата с подводници“, казва Солсбъри пред Си Ен Ен.
ВМС на САЩ определиха Ghost Shark като „авангардна, автономна, безпилотна дизел-електрическа подводница с модулна секция за полезен товар за изпълнение на разнообразни мисии“ в съобщение до медиите от декември относно доставката на първия ранен прототип.
Наличието на модулен полезен товар означава, че на теория подводницата може да носи различни разновидности оръжия, или да бъде оборудвана със специализирано оборудване за разузнаване, или евентуално за събиране на информация.
Очаква се Пентагонът да придобие още 5 такива подводници. Но американската Orca е била в процес на разработка повече от десетилетие, според съобщението на ВМС, което рязко контрастира със скоростта, с която Австралия е разработила Ghost Shark.
Manta Ray
Междувременно, на другия край на Тихия океан, Orca не е единственото безпилотно подводно средство, разработвано в САЩ. Най-новата американска подводница е Manta Ray, чийто прототип беше тестван край Южна Калифорния през февруари и март.
Агенцията за перспективни изследвания в областта на отбраната (DARPA), подразделение на Пентагона, което отговаря за разработването на нови технологии, твърди, че силата на Manta Ray е в неговата модулност.
Това е възможността за смяна на полезния товар в зависимост от мисията, на която е изпратена подводницата.
„Комбинацията от модулно транспортиране през страната, сглобяване на място и последващо разгръщане е първата по рода си възможност за изключително голямо безпилотно подводно средство“, казва Кайл Уорнър, който ръководи програмата Manta Ray в DARPA.
Подобно на Orca, Manta Ray не е била сглобена толкова бързо, колкото австралийската подводница Ghost Shark. Работата по нея започва през 2020г. и DARPA не позволи Manta Ray - или някакъв негов вариант - да се присъедини към американския флот.