Лидерите на 25 страни от Европейския съюз подписаха тази сутрин новия договор за засилване на бюджетната дисциплина в Европа. Както се очакваше Великобритания и Чехия отказаха.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви, че това е важен етап от укрепването на доверието в икономическия и валутния съюз.
Фискалният пакт изисква от страните, подписали документа, да внедрят в националните си законодателства „златното правило" за бюджетно равновесие, чието нарушаване ще води до полуавтоматични мерки от страна на Евросъюза.
Договорът има за цел да се избегнат бъдещи финансови и икономически кризи, като ограничава публичния дефицит на страните до 3% от брутния вътрешен продукт.
Министър-председателят Бойко Борисов подписа от името на България Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и валутен съют, съобщиха от правителствената информационна служба.
България се присъединява към договора, като ще го прилага преди членството на страната ни в еврозоната, без Дял ІV, който се отнася до координацията на икономическите политики.
България ще прилага разпоредбите на Дял ІІІ, който препотвърждаване Маастрихтските критерии за фискална дисциплина, а именно постигане на балансиран бюджет или бюджетен излишък, структурен дефицит до 1% от БВП при съотношение на брутния държавен дълг към БВП под 60%.
Документът трябва да бъде ратифициран от българска страна. Според кабинета договорът отразява и позицията на България за гарантиране на правото на държавите-членки да следват самостоятелна данъчна политика.