Преднината на подкрепящите излизането на Великобритания от ЕС („Брекзит”) нараства спрямо предпочитащите страната им да остане в съюза. Това сочат резултатите от ново проучване, поръчано от “Индипендънт”.
Анкетата е проведена сред 2000 граждани на Острова и показва, че 55% от тях искат Великобритания да напусне ЕС. Другите 45% искат оставане. В данните се взима предвид и намерението на анкетираните да гласуват.
Това е най-голямата преднина на привържениците на „Брекзит” в рамките на проучванията на конкретната агенция. Когато започват преди година, преднината от 10 пункта е в полза на искащите оставане.
Референдумът относно принадлежността на Обединеното Кралство към ЕС ще се проведе на 23 юни.
Очаква се голяма роля да изиграе избирателната активност. Според същото проучване 78% от привържениците на „Брекзит” ще гласуват, докато същия дял сред лоялните на ЕС британци е 66%.
Част от причините за сегашната картина се дължат на партийната активност. Опозиционната Лейбъристка партия към момента не успява да мобилизира достатъчно свои привърженици за приетата от нея кауза Великобритания да остане в Евросъюза. 56% от гласувалите за лейбъристите на последните парламентарни избори подкрепят оставане в ЕС, докато 44% са на противоположното мнение. Само 38% от консерваторите пък стоят зад премиера от тяхната партия Дейвид Камерън, който също иска оставане.
Над 50% от анкетираните признават, че излизане на страната от съюза може да доведе до икономически проблеми, какъвто е основният аргумент на искащите оставане.
В анкетата се вижда и разликата в поколенията във Великобритания. Докато 70% от хората на възраст между 18 и 24 години предпочитат страната да бъде част от ЕС, 64% от тези над 55 години ще гласуват за обратното. Освен това, дялът от младите, която със сигурност ще гласува е 56%, докато при възрастните той е 80%.
Най-голяма е подкрепата за оставане в ЕС сред анкетираните в Шотландия – 60%.
Когато обаче се имат предвид намеренията да се гласува, всеки друг регион на Великобритания е по-скоро за „Брекзит”. Дори в столицата Лондон, на която много хора гледат като на крепост на привържениците на ЕС, само 44% от анкетираните подкрепят оставане. В столицата е и най-ниската евентуална избирателна активност – 60%.