Когато Седрик Фогван се среща за първи път с жабата голиат, той е впечатлен от нейните огромни размери. Достигаща размерите на котка, тя е най-голямата жива жаба в света.

"Почти като да държиш човешко бебе", казва Седрик, след като хваща такава жаба по време на спасителна мисия, пише Би Би Си. Камерунският природозащитник е толкова впечатлен, че създава проект за опазването на застрашения вид.

"Когато открих, че този вид е уникален - най-големият в света - си казах, че това е нещо, което не може да бъде лесно намерено другаде и изпитвам гордост. Хората в района казват, че са благословени, те му придават културна стойност", разказва Седрик.

В продължение на десетилетия голиатската жаба е била обект на прекомерен лов за храна и търговия с домашни любимци в Камерун и Екваториална Гвинея.

Местообитанията ѝ край реки и потоци бързо се унищожават и сега жабата е класифицирана като застрашен вид.

Тя е малко позната на науката и дори в Камерун много местни хора не са наясно с нейната стойност за екосистемата, като например, че се храни с насекоми, които вредят на посевите.

Работата по опазването започва да дава резултати, като голиатската жаба се завръща в нови реки в резервата Mount Nlonako.

Повратен момент е обаждане от бивш бракониер, който съобщава, че съсед е уловил гигантска жаба. Седрик успява да я спаси и да я върне в природата.

Жабата голиат се среща в близост до бързо течащи реки с пясъчно дъно. Тези реки обикновено са бистри и наситени с кислород, намиращи се в гъсти, изключително влажни райони с относително високи температури. Въпреки че обикновено остават в реките през деня, те често излизат на сушата през нощта.

Поради класификацията им като застрашен вид, правителството на Екваториална Гвинея декларира, че не може да се изнасят повече от 300 екземпляра годишно за търговия с домашни любимци.

Екземплярите могат да растат до 32 см на дължина (без краката) и да достигнат тегло до 3,25 кг. Очите им могат да бъдат с диаметър близо 2,5 см. Гръбната окраска е зелена, докато коремът и вентралната част на крайниците са жълти или оранжеви. Те имат остър слух, но нямат гласова торбичка.