Политическо земетресение - така западният печат описва изборните резултати в Сърбия. Победата на Томислав Николич хвърля сянка на съмнения за европейската ориентация на Сърбия. Най-вече заради мрачното националистическо минало на новия президент.

Томислав Николич обаче обещава, че се завръща в управлението на държавата с реформирани идеи и по-умерени възгледи.

Според анализаторите победата на Николич, който води с 2% пред досегашния президент Борис Тадич, се дължи на тежката криза в страната, която е принудила сърбите да гласуват по-скоро против демократа Тадич, отколкото в подкрепа на Томислав Николич.

Това е четвъртият опит на Николич в битката за президентския пост. Реалната трансформация в шовинистките му идеи идва след загубата на изборите от 2008 година срещу Борис Тадич. Именно тази промяна се смята за повратната точка в политическата кариера на бившия ултранационалист.

"Ще спазя обещанията си, че Сърбия няма да се отклони от европейския път, че Сърбия ще защитава гражданите си в Косово и че тези избори не са референдум "за" или "против" Европейския съюз", заяви Томислва Николич.

Сърбия вече има статут на кандидатка за членство в ЕС. Една от проблемните преговорни глави обаче остава Косово. И Тадич, и Николич обявиха преди изборите, че не подкрепят отделянето на автономната територия.

Бившите югославски републики са скептични за новата ориентация на Томислав Николич, като за мнозина той остава идеологически наследник на Слободан Милошевич, участвал в правителството през 1999 година. Тогава сръбските сили гонят близо един милион етнически албанци от Косово, а силите на НАТО се намесват с въздушни удари.

Първата реакция от Брюксел не закъсня и европейските лидери като председателя на ЕК Жозе Барозо и президента на ЕС Херман ван Ромпой поздравиха Томислав Николич с избирането му. Добрият тон на Европа идва именно от обещанията на бившия националист, че възгледите му са променени. В Брюксел обаче се чуват и опасенията, че "вълкът кожата си мени, но нрава не", което означава, че западните политици искат първо да видят проевропейската политика на Николич в действие, преди да му повярват.