Къде е най-добре да се роди човек през 2013 година? На този въпрос са потърсили отговор британски експерти от "Икономист интелиджънс юнит". Те са съставили класация, според която е по-добре да се родиш в Иран, Тунис и Египет, отколкото в България.
Страната ни е наредена на 61-во място в подредбата от 80 държави, в които е най-добре човек да продължи рода си догодина. На първо място е поставена Швейцария.
В първата десятка има много европейски държави, но само една от тях е в еврозоната и това е Холандия, поставена на 8-о място. Страните от еврозоната, които се сблъскват с големи икономически проблеми, са намерили място предимно във втората и в третата десятка.
На трето, четвърто и пето място са съответно Норвегия, Швеция и Дания. Ако в Швейцария или в скандинавските страни ви е трудно да родите, насочете се към Австралия, препоръчват експертите. Страната на кенгурата е на второ място в класацията. На шеста и седма позиция са съседните й Сингапур и Нова Зеландия. На 9-о място е Канада, а на последна позиция в Топ-10 е Хонконг.
Преди четвърт век, когато "Икономист интелиджънс юнит" за пръв път съставя класацията на страните, притежаващи най-голям потенциал в средносрочна перспектива, САЩ заемат първото място. Именно в тази държава бе най-добре да се появи на бял свят всеки през 1988 година. През изминалите години обаче разположението на силите на политико-икономическата карта на света съществено се променя, казват британските социолози.
Те отбелязват, че през годините, откакто се извършва проучването, методологията е била подобрена. В резултат при съставяне на рейтинга сега едновременно се отчитат няколко показателя - среден доход, степента на удовлетвореност на хората и т.н. Така че парите са наистина са важно условие за щастието, твърдят изследователите, но важна роля играят и други фактори. По тази причина САЩ, които преди бяха начело в класацията, този път се оказват на 16-о място, поделяйки го с "локомотива на ЕК" Германия и отстъпвайки на Тайван (14) и Белгия (15).
Във втората десятка са Финландия (11), Ирландия (12), Австрия (13), ОАЕ (18), Южна Корея (19) и Израел (20).
От бившите социалистически страни най-добри позиции има Чехия , която разделя 28-ото място с Испания. Словения е на 32-ра позиция, а Полша е на 33-та.
От бившия СССР най-добри места са отредени на Естония (44-та с Венецуела), Латвия (48) и Литва (57). Самата Русия е на 72-ро място между Индонезия и Сирия.
Сред балканските страни България заема 61-о място, Гърция (34-то), Турция (51-о), Сърбия (54-о), а Румъния (56-о).