В Брюксел отвори врати най-големият екологичен форум „Зелената седмица“. Тази година конференцията е посветена на качеството на въздуха в Европейския съюз.

Според последните проучвания в съюза 56 на сто от европейците смятат, че качеството на въздуха се е влошило за последните 10 години. Най-лош въздух твърдят, че дишат 81 на сто от италианците. В България този процент е 61%. Четирима от всеки 5 анкетирани европейски граждани смятат, че Европейският съюз трябва да наложи допълнителни мерки, за да подобри качеството на въздуха.

Това е и целта на Зелената седмица в Брюксел.

На форума са събрани около 3000 представители на правителства, неправителствени организации, европейски чиновници, бизнесмени, учени, природозащитници и медии. Според европейския комисар по въпросите на околната среда Янез Поточник „Замърсяването на въздуха често е невидимо, но въздействието му е съвсем реално. Когато качеството на въздуха е лошо, плащаме висока цена: граждани губят живота си, медицинските разходи са високи, работни дни се губят поради болести“ Затова комисията отправя въпроса към националните правителства:

„Искате ли здраво и продуктивно общество?“

Пътят към това са енергийно ефективните технологии и решения, с които се намаляват вредните емисии на най-различни отровни вещества в атмосферата, както и на т.нар. фини прахови частици 10(ФПЧ10), отговорни за редица респираторни заболявания.

Проект KiteGen

Една от възможните алтернативи за по-чист въздух се крие – в самия въздух. Проектът KiteGen, представен в изложбената зала на Зелената седмица представлява гигантско хвърчило, което се издига на височина между 300 и 2 000 метра, където постоянно циркулират течения.

Летящото крило непрекъснато прави вълнообразни движения и опъва ремъците, вързани за електрогенератори. Така се произвежда качествена, безвредна и най-вече – в пъти по-евтина електроенергия от познатите опити в тази сфера, твърдят учените. Хвърчилото се движи значително по-бавно от перките на вятърните електроцентрали и това го прави безопасно за птиците. Недостатък може да се нарече поддръжката, която изисква на 2 месеца да се подменя крилото, което е относително евтин консуматив, но на една година е хубаво да се сменят ремъците, които са по-голяма инвестиция, споделят инженерите на проекта.

Проект “Elegant Embellishments - Prosolve370e”

Декоративната фасада може да има ключова роля в борбата със замърсяването на въздуха. Проектът на Elegant Embellishments представлява хитро архитектурно решение, покрито с титаниев двуокис(TiO2), който използва UV лъчите на слънцето, за да лови и пречиства вредните вещества във въздуха. Инсталира се в близост до натоварени пътища в градска среда.

Проектът вече действа в Мексико Сити, един от градовете с най-високи нива на замърсяване на въздуха в света. 2500 квадратни метра фасада на болницата Мануел Геа Гонсалес се грижат за здравето на гражданите, както в лечебното заведение, така и извън него.

Друг любопитен подход е заровен в недрата на Земята. Вулканични камъни, покрити отново с титаниев диоксид могат да свалят значително нивата на замърсяване на въздуха в градска среда. Филтрирането става през т.нар. бариерни стени, които имат вградени вентилатори. Монтират се в близост до натоварени пътни отсечки, подобно на шумовите бариери. Целта им обаче е да изтеглят замърсения от колите въздух и да го пречистват, благодарение на слънчевите лъчи (процесът се нарича Фотокатализ).

Основният въпрос пред налагането на подобни „екстравагантни“ методи за справяне с проблемите на замърсяването на въздуха е цената – можем ли да си позволим да експериментираме с екологични решения, когато изхранването на населението е под въпрос. Отговорът е доста лесен – всяка година 40 хиляди европейци умират от болести, свързани с влошеното качество на въздуха. 12 милиарда евро годишно отиват за лечение на заболявания, причинени от замърсяването на въздуха.

Искаме ли здраво и продуктивно общество?