Бившите военни поделения на „4-ти километър” в столицата, които от години бяха планирани да приютят държавни агенции към Министерски съвет, ще се превърнат във високотехнологичен парк. Това планират експертите на президента Росен Плевнелиев, за да създадат инкубатор за развитието на малки компании от ICT сектора. Софийския високотехнологичен парк ще се разположи на 270 декара, върху старите поделения на военновъздушните сили и залите на армейската спортна рота.

Съоръжението ще представлява кампус от 4 сгради. Първо ще бъде построена офис сграда за големите компании като Google, НР и CISCO. Интерактивен музей на науката и технологиите ще запознава малките посетители с иновациите. До тях ще е разположена и сградата „инкубатор“, в която ще се дава офис пространство, складове и юридически услуги за прохождащи компании. Държавата ще спомогне дейността им с така наречения „сийд фонд” . Той ще им отпуска между 10 и 20 хиляди лева първоначален капитал и ще им създава условия да работят с юристи и учени от областта на високите технологии, с които да развият бизнеса си.

Ролята на държавата ще бъде да създаде благоприятна среда, обясняват експертите за бизнес-инкубатора. Проектната компания започва със 100 милиона лева, отпуснати по Оперативна програма „Конкурентоспособност”, а през 2014 ще получи още 200 милиона по същото перо на ЕС за втората фаза на проекта.

„Спечелих първото състезание по програмиране в България през 1982 година”

Плевнелиев призна, че интересът му към високите технологии е още от студентските му години, когато е спечелил първото състезание по програмиране у нас през 1982 г. На кръгла маса за иновациите президентът обясни защо толкова се вълнува от високите технологии:
„Ще ви разкажа моята история. Учих компютри в Техническия университет в София, учих математика. Когато бях на 18 години, в България беше проведено първото състезание за програмисти. В Техническия много се работеше с „Пакал” и програмните езици. И трябва да ви кажа, че тогава - през 1982 г., първото състезание по програмиране у нас беше спечелено от моята скромна персона. Като цяло бях мотивиран, знам какво е да се създаде нов хоризонт, това беше преди 30 г.

След това започнах да правя магистрали, разбирах от бетон и от асфалт. И сега съм просто същият човек, който пое доверието на хората, който пое подадената му от българския народ ръка и сега ще трябва да изграждам друг тип магистрали – информационни магистрали. За да постигна това, трябва да сме наясно с хората, които определят тенденциите.

За нас това е План 2020. България го определя за приоритетен и определя какво ще правят бизнесът, правителството, неправителственият сектор да работят заедно в клъстъри и за иновациите, те са най-висшата цел, България трябва да се позиционира добре. Имаме наши българи в Google, в Microsoft, НР, аз винаги съм насърчавал младите да учат в чужбина, но сега казвам - донесете идеите си и правете бизнес, пари у дома. Парите със сигурност идват, ако имаш правилната платформа и концепция. За нас това е „София Тек Парк”.