26-годишен мъж беше изваден жив от развалините на хотел в Мианмар пет дни след най-тежкото земетресение в страната от век насам. Трусът изравни със земята цели квартали и разруши храмове, мостове и магистрали.
Младият мъж е намерен жив в руините на сградата в столицата Найпидо от съвместен екип спасители от Мианмар и Турция след полунощ, съобщиха от пожарната служба и управляващата хунта в страната.
При бедствието загинаха повече от 2700 души, като се очаква броят на жертвите да надхвърли 3000, заяви военният ръководител на Мианмар Мин Аун Хлайнг. Хуманитарните агенции призоваха другите страни да увеличат помощта преди мусонните дъждове.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Близо до епицентъра, в разрушените градове Мандалай и Сагаинг, травмирани оцелели спяха на улицата, а в зоната на бедствието се носеше миризмата на трупове, затрупани под развалините. Водата, храната и лекарствата са в недостиг, а мусоните може да настъпят през май, пише „Гардиън“.
„Опустошителното въздействие на земетресението от петък става все по-ясно с всеки изминал час - това е криза на върха на кризата за Мианмар, където хуманитарната ситуация вече е тежка“, заяви Ариф Нур, директор на хуманитарната агенция Care за страната Мианмар.
„Спасителните екипи все още издирват затрупаните под развалините, а болниците са препълнени. Физическите и психическите белези от тази катастрофа ще останат за десетилетия“, добави той.
Мощното земетресение от петък е последният от поредицата удари за бедната страна с 53 милиона жители, която е измъчвана от гражданска война, откакто военните завзеха властта с преврат през 2021 г., който опустоши икономиката след десетилетие на развитие и плаха демокрация.
„Трябва да действаме бързо, за да осигурим помощ преди предстоящия сезон на мусоните, който, разбира се, ще влоши още повече тази ужасна криза“, заяви говорителят на ООН Стефан Дюжарик.
Освен загиналите, повече от 4500 души са ранени, а 441 души остават в неизвестност, по думите на Мин Аун Хлайнг.
„Сред изчезналите се предполага, че повечето са мъртви. Има малък шанс те да останат живи“, каза той в речта си.
Според някои агенции неофициалният брой на жертвите може да достигне 10 000 души.
Агенциите на ООН заявиха, че болниците са претоварени, а спасителните дейности са затруднени от щетите по инфраструктурата и гражданската война.
Джули Бишъп, специалният пратеник на ООН за Мианмар, призова всички страни незабавно да прекратят огъня, да разрешат хуманитарен достъп и да осигурят безопасността на хуманитарните работници.
„Продължаването на военните операции в засегнатите от бедствието райони рискува да доведе до нови човешки жертви“, се казва в нейно изявление.
Жители и представители на опозиционното Правителство на националното единство (ПНЕ) на Мианмар в изгнание обвиняват хунтата, че продължава да хвърля бомби след бедствието и че блокира спешната помощ за райони, които са извън контрола на военното правителство.
Хунтата обяви седмица на национален траур, като знамената ще се веят наполовина на официалните сгради до 6 април в знак на съпричастност към загубата на човешки живот и щетите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK