Русия иска Украйна да прекрати военните си действия, да направи промени в конституцията си, които гарантират неутралитета й, и да признае Кримския полуостров за руска територия, както и да признае Донецк и Луганск за независими територии. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в интервю за „Ройтерс“.

По думите му Украйна е уведомена, че ако изпълни тези условия „всичко това може да спре незабавно“, тоест Москва да спре военните действия.

Според „Ройтерс“ Песков е заявил, че Кремъл няма да предявява нови териториални претенции към Украйна.

„Ние наистина завършваме демилитаризацията на Украйна. Ще я доведем докрай. Най-важното е Украйна да прекрати военните си действия. Те трябва да спрат военните си действия и тогава никой няма да стреля“, казва Песков. 

Изказването на Песков идва в навечерието на третия кръг на преговорите между Москва и Киев и новината за среща между руския външен министър Сергей Лавров и украинския му колега Дмитро Кулеба в Анталия.

Досега това е най-ясното определяне на условията на Москва за прекратяване на т. нар. „специална военна операция“, която продължава вече дванайсети ден, отбелязва "Ройтерс".

  • „Заплаха от Русия“. Великобритания изпраща изтребители в Полша
  • Украйна завърши тестването на нови дронове камикадзе
  • Жертви и хаос: Украйна удари руски железопътни линии и рафинерия (ВИДЕО)
  • Кремъл: НАТО се бие срещу Русия
  • След инцидента с руски дрон: Външното министерство на Румъния привиква руския посланик
  • Фрагменти от руски дронове са паднали в Румъния при над 50% от нападенията срещу Украйна до границата
  • Военният министър: Нашите МиГ-29 са подготвени да въздействат срещу руски дронове
  • Все още произходът на дрона в небето на Румъния не е уточнен
  • Йордан Божилов: При една сериозна атака с дронове на Русия Европа няма да може да се справи
  • Зеленски: Русия разширява войната