Китай и САЩ са съгласни, че Международният валутен фонд се нуждае от реформиране. Това заяви китайският президент Си Цзинпин, цитиран от РИА Новости.

„Ние приветстваме желанието на САЩ да реформира квотите и управлението на МВФ“, каза той по време на съвместна пресконференция със своя американски колега Барак Обама.

Си Цзинпин благодари на стопанина на Белия дом за подкрепата юанът да бъде добавен в кошницата с валути, която се използва от МВФ.

Американската администрация призова Конгреса да подкрепи реформата на квотите на МВФ, споразумение за което беше постигнато по време на срещата на върха на Г-20 през 2010 г.

Червен икономически телефон

Китай ще продължи реформата на обменния курс на юана, обеща президентът Си Цзинпин. Той отбеляза, че под влиянието на различни фактори, като укрепването на долара и нестабилността на финансовите пазари, обменният курс на юана е преживял колебания.

„Въпреки това няма никакви основания за дългосрочна девалвация на юана. В момента обменният курс на юана към долара върви към стабилизация“, подчерта Си. „В бъдеще Китай ще продължи да подобрява режима на обменния курс, ще подкрепя нормализирането му“, каза той и добави, че КНР предприема активни фискални мерки и води разумна монетарна политика.

Пекин и Вашингтон също така са се договорили за създаването на „червен телефон“ по икономическите въпроси, обяви китайският президент.

„Ние се споразумяхме за създаването на механизъм за телефонни разговори по икономическите въпроси между САЩ и КНР, който ще се ръководи от вицепремиера Ван Ян и финансовия министър Джейкъб Лю. Те ще бъдат в тесен контакт по най-важните икономически въпроси“, каза Си.

Киберсигурност

Президентът на САЩ Барак Обама и китайският президент Си Цзинпин заявиха днес, че двете световни сили са постигнали споразумение за борба с електронното пиратство, една от основните причини за разногласие между Пекин и Вашингтон.

"Повдигнах отново нашите сериозни притеснения по въпроса за нарастването на броя на заплахите в областта на кибер сигурността срещу американски фирми и граждани", заяви Обама на съвместна пресконференция със Си в Белия дом.

"Заявих, че това трябва да се прекрати", подчерта Обама. Той увери, че "правителството на САЩ не е замесено в кибер шпионаж с търговски цели".

Президентът Си отговори, че Китай "ще се бори срещу информационните кражби със сила".

Диалог и по други теми

Пекин и Вашингтон също така ще си сътрудничат по линия на въоръжените сили и противопоставянето на тероризма, заяви китайският лидер.

„Ние се договорихме да укрепим диалога между въоръжените сили на всички равнища, да провеждаме съвместни учения и тренировки. Ние смятаме, че тероризмът е общ враг на цялото човечество. Споразумяхме се да увеличим многостранното и двустранно сътрудничество в тази област“, добави още Си Цзинпин.

Двете суперсили също така са се споразумели ежегодно да провеждат консултации по програмата за ядрена сигурност.

„Страните планират да провеждат ежегоден двустранен диалог по ядрената сигурност. Първата среща в рамките на този диалог ще се проведе до срещата по ядрена сигурност през 2016 г.“, се казва в изявление на Белия дом след приключването на преговорите между президентите Барак Обама и Си Цзинпин.