Руската федерация "е извършила тежки нарушения на Устава на Съвета на Европа, несъвместими със статута на държава членка, не спазва ангажиментите си пред Съвета на Европа и не изпълнява поетите пред него задължения". Поради това Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) счита, че Руската федерация "не може повече да бъде държава - членка на Организацията", се казва в официалното изявление на организацията, разпространено тази вечер.

Парламентарната асамблея е поскала Комитетът на министрите да изключи Русия от Съвета на Европа.

Текстът, приет единодушно в края на извънредна пленарна сесия, изразява солидарност с Украйна, украинския народ и украинските членове на ПАСЕ, като потвърждава "непоколебимата подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници".

Асамблеята е дълбоко обезпокоена от доказателствата за сериозни нарушения на правата на човека и международното хуманитарно право от страна на Руската федерация, включително нападения срещу граждански обекти и хуманитарни коридори, "безразборно използване на артилерия, ракети и бомбардировки", както и вземане на заложници.

Парламентаристите приветстваха щедростта и солидарността, проявени от съседните държави, които продължават да приемат стотици хиляди бежанци, повечето от които жени и деца, докато в Руската федерация антивоенните протести са жестоко потискани, свободата на изразяване и събрания е ограничена, а почти всички независими новинарски организации са закрити.

В случай че Руската федерация престане да бъде член на организацията, Съветът на Европа трябва, според ПАСЕ, да предвиди инициативи, за да може да продължи "да подкрепя и да се ангажира със защитниците на правата на човека, демократичните сили, свободните медии и независимото гражданско общество".

С оглед на участието на Беларус в агресията на Русия Бюрото на ПАСЕ следва да "преустанови отношенията" между Асамблеята и властите на страната във всички свои дейности.

В края на заседанието председателят на ПАСЕ Тини Кокс заяви: "Тъжно ни е, че днес трябваше да поискаме да изгоним държава, която е член на нашата Организация повече от 25 години, но се радвам, че се осмелихме да го направим. В тази Организация няма място за онези, които преминават червените линии."

  • Преговорите за мир: Разговорите на Уиткоф с Киев и Москва завършиха. САЩ са предложили нов формат
  • ЦРУ: Целта на Путин не се е променила – завладяването на цяла Украйна и части от Съветската империя
  • Руски войски са отвлекли 50 украинци от граничната Сумска област
  • Съветник на Путин: Промените в мирния план за Украйна на Киев и Европа ни отдалечават от споразумение
  • Владимир Путин е готов да започне диалог с Еманюел Макрон
  • Турция предупреди Украйна и Русия - да внимават за ескалация в Черно море
  • Извънземни и събира ли инкогнито информация из Москва: Странни моменти на пресконференцията на Путин
  • Зеленски: Ако Украйна бъде победена, Русия ще се заеме незабавно с Полша (СНИМКИ)
  • Путин: Не смятам, че съм отговорен за смъртта в Украйна
  • Украйна получи заем от ЕС от 90 милиарда евро, евролидерите не се споразумяха за руските активи