Първите съвместни военни учения на Индонезия с Русия тази седмица са сигнал, че новият президент Прабово Субианто ще се стреми към по-голяма роля на Джакарта на световната сцена като част от значителна промяна във външната политика, пише БГНЕС.

Индонезия отдавна поддържа неутрална външна политика и отказва да вземе страна в конфликта между Русия и Украйна или съперничеството между САЩ и Китай, но Прабово призова за по-силни връзки с Москва въпреки натиска на Запада върху Джакарта.

„Това е част от по-широка програма за издигане на връзките с когото и да е, независимо от геополитическия му блок, стига да има полза за Индонезия“, каза пред АФП Питер Панди, изследовател в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Югоизточният азиатски блок АСЕАН, в който членува Индонезия, проведе съвместни учения с Русия през 2021 г., но отделните страни членки никога не са провеждали съвместни учения с Москва.

Джакарта има милиардни търговски връзки с Москва, но големият внос на оръжия е спрял през последните години, според организацията за наблюдение на оръжията SIPRI, след западните санкции срещу Русия, след като тя завзе Крим през 2014 г. и нахлу в Украйна през 2022 г.

Все пак Прабово поддържа жива сделката за руски изтребители на стойност 1,1 млрд. долара, която той договори през 2018 г. като министър на отбраната, въпреки съобщената заплаха от санкции от страна на САЩ.

Джакарта също така отказа да отстъпи, когато западните държави лобираха пред Индонезия да отхвърли поканата към Русия от срещата на върха на Г-20, на която беше домакин през 2022 г.

През юли Прабово се срещна с руския президент Владимир Путин в Кремъл, като по-късно обяви съвместни военноморски учения, които според експертите показват как значението на Москва ще нараства като част от по-широка външна политика.

Петдневните учения започват в понеделник в източната част на остров Ява, където Москва ще изпрати три военни кораба от клас корвета, среден танкерен кораб, военен хеликоптер и влекач.

„Те потвърждават, че няма да отчуждаваме една или две държави на геополитическата арена“, посочи Антон Алиабас, професор във Висшето училище по дипломация в Парамадина.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK