Баварските консерватори – партньорите на канцлера Ангела Меркел в управляващата коалиция в Германия, настояват за ограничаване на отока от българи и румънци, които биха дошли в Германия да получават социални помощи, предаде АФП.
Германските общини пък отправиха призив за помощ към правителството. „При сегашните схващания не успяваме да интегрираме бедните имигранти в обществото", твърди председателят на германската федерация на общините Щефан Артикус в публикация във вестник „Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Местните власти очакват да се изправят пред нови предизвикателства с отварянето на германския трудов пазар за българите и румънците от 1 януари, добавя той. Артикус изтъква още, че напливът от граждани на тези две страни, нараснал през последните години, води до увеличение на разходите за градовете, които ги приемат и им осигуряват медицински грижи, социални работници, преводачи и езикови курсове.
Федерацията на общините иска помощ от федералната държава и провинциите, както финансова, така и в организационно и законодателно отношение.
Пристигащите българи и румънци са сравнително малобройни на фона на общата имиграция в Германия, но редовно се обсъждат в медиите, защото те живеят основно в няколко големи града като Берлин и Дуисбург и мнозина германци ги възприемат като
извършители на измами при получаването на социални помощи. Всяко семейство, установило се в Германия с деца, има право на семейни помощи, отбелязва АФП.
Трябва „да се направи всичко, за да се попречи на измамата със социалните помощи", посочва Ханс-Петер Ул, експерт по вътрешнополитическите въпроси в парламентарната група на консерваторите в Бундестага. Партията му - баварският Християнсоциален съюз (ХСС) - иска да се приеме резолюция в този смисъл на регионален конгрес в началото на януари.
Според текста, който на първо време ще ангажира само ХСС, Германия трябва „да намали неуместните стимули за имиграция", например като спре плащането на семейни помощи през първите три месеца от престоя на германска територия, пише вестник „Зюддойче цайтунг", който разполага с копие от резолюцията.
Германия не е единствената страна, която се безпокои от пълното отваряне на границите от 1 януари.
Великобритания се тревожи от наплив на българи и румънци и е взела мерки за ограничаване на достъпа на европейски мигранти до получаването
на помощи за безработица.