Католиците от цял свят, протестантите и арменците празнуват Великден. Тази година светлият ден за православните е на различна дата - 5 май.

Папа Франциск, който за пръв път ръководи Великденските богослужения, призова онези, които са се отклонили от вярата, да позволят на Бог да се завърне в живота им. Франциск ръководи късно в събота тържественото Великденско бдение в базиликата "Св.Петър".

В първото си великденско послание Urbi et Orbi – „Към града и света”, папа Франциск призова за мир, като пропусна традиционното четене на пожеланието „честит Великден" на множество езици, в това число и на български.

Около 10 000 вярващи запалиха свещите си, когато папата мина по главната пътека и произнесе проповед за историята на жените, които отишли в гробницата на Исус и с изненада видели, че той не е там. Бившият архиепископ на Буенос Айрес призова слушателите си никога да не губят доверие в Бог по време на изпитанията.

„Христос Воскресе! Каква радост е за мен да предам това съобщение. Нека стигне до всеки дом и всяко семейство, особено там, където страданието е най-голямо, в болниците, в затворите,” каза папа Франциск пред събралото се множество.

Тази година бдението бе съкратена, а от Ватикана обясниха, че папата иска месите, които отслужва, да не бъдат прекалено дълги. По времето на Бенедикт XVI месата обикновено продължаваше почти 3 часа.

На службата папата по традиция покръсти четирима души - от Италия, Албания, Русия и САЩ.

Днес Франциск отслужи тържествената Великденска меса, съпътствана от първото му послание "Урби ет орби" и поздрави вярващите с Възкресение Христово.

Пред около 200 000 вярващи на площад "Свети Петър" във Ватикана първата си служба за Великден се помоли за намиране на „политическо решение” за кризата в Сирия и за примирие на Корейския полуостров. 

Новоизбраният папа спомена и заложниците, пленени от бунтовници в Нигерия. Той осъди трафика на хора, определяйки го като „най-широката форма на робство на 21 век”.

Главата на Римокатолическата църква отправи своя призив по време на благословията си „Урби ет орби”, която произнесе към Рим и света от същия балкон на базиликата „Св. Петър”, на който се появи и когато беше избран за папа по-рано този месец.

Наблюдатели във Ватикана изтъкват, че Франциск остава постоянен в налагенто на по-обикновен и земен образ на папската служба. Аржентинецът избрал за днешната церемония не толкова показни и пищни одежди, за разлика от предшественика си - Бенедикт 16-и. Освен това папа Франциск продължава да живее в гостната на Ватикана, където беше настанен по време на Конклава, вместо да се премести в луксозния папски апартамент.