Папа Франциск нарече медиите и Интернет „дар Божий”, който улеснява комуникацията в съвременния свят. В посланието си по случай Световния ден на комуникациите на Римокатолическата църква светият отец обаче предупреди, че „маниакалното желание да си онлайн може да изолира хората от приятелите и семейството им”, предаде АП.
Папата говори още за чудесата и заплахите в дигиталната ера и какво значение има това за вярващите, когато разговарят с хора от различни вероизповедания и произход.
Франциск заяви, че когато влизат в такъв диалог, католиците не трябва да са арогантни в настояването, че само те разполагат с истината - коментари, които вероятно ще подразнят по-консервативното крило в Църквата.
Предстоятелят на Римокатолическата църква отново осъди „скандалната пропаст" между богати и бедни, заявявайки, че не е необичайна гледката бездомни да спят на улицата под блясъка от светлините от пищните витрините на магазините.
Франциск каза, че медиите и интернет, които нарече „нещо наистина хубаво, дар Божий", могат да помогнат за събирането на хората заедно, но че дигиталните комуникации често са пречка за това хората да се опознаят.
Роденият в Аржентина 77-годишен папа осъди понякога „насилствената агресивност" на медиите и комуникациите, която е насочена основно към поощряване на консуматорството и манипулиране на другия.
„Светът на медиите трябва да е загрижен за човечността”, подчерта той и допълни, че дигиталният свят също може да е „богата на човечност среда; мрежа не от жици, а от хора”.