Папа Франциск предупреди администрацията на Ватикана да избягва в работата си посредствеността, клюкарстването и бюрократичните боричкания, предаде АП.
В коледното си обръщение към служителите на Курията - администрацията, която управлява католическата църква, папата призова служителите да демонстрират професионализъм, компетентност и святост в личния си живот. „В Курията има и светци!", заяви Франциск, отклонявайки се от предварително подготвения текст на речта.
„Когато липсва професионализъм, започва бавно плъзгане към посредствеността. Папките се пълнят с банална и безжизнена информация и не могат да ни покажат пътя към благородни перспективи", заяви папата.
Коледното обръщение към Курията се очакваше с нетърпение, тъй като папа Франциск беше избран през март с надеждата, че ще успее да реформира тромавата ватиканска администрация. Когато дойде във Ватикана, той наследи една Курия в пълен безпорядък, все още възстановяваща се от последиците на скандала „Ватилийкс", при който документи, изнесени от кабинета на неговия предшественик Бенедикт XVI, разкриха корупция и вътрешни боричкания между монсеньорите. Бенедикт, който беше първият оттеглил се папа от 600 години, също беше опетнен от съобщения в италианския печат за т. нар. „гей лоби" в Курията, което изнудвало останалите.
Стана известно също, че прелати са използвали италиански журналисти да разпространяват слухове или анонимни нападки срещу членовете на различните фракции в администрацията. За да въведе промени, папата назначи комисия от осем кардинали от Италия, Чили, Индия, Германия, ДР Конго, САЩ, Австралия и Хондурас, които да го съветват за нужните промени. През октомври кардиналите излязоха с препоръката, че Ватикана се нуждае от нова конституция, която да замени написаната през 1998 г. Назначаването на кардиналите беше изтълкувано като знак, че той възнамерява да се вслуша сериозно в призивите, идващи от църквата, за децентрализиране на традиционно тромавата институция.
Тези дни Ватикана съобщи, че е ангажирана международна консултантска фирма, която да даде препоръки за привеждане на ватиканските служби към международните стандарти за финансова отчетност.
В днешното си слово Франциск подчерта, че иска Римската курия да обърне нова страница.