Папа Франциск беше обявен за Личност на годината от списание „Тайм” в сряда. „Той прие името на един скромен светец и след това призова църквата за изцеление”, посочва изданието.
След папата в класацията за 2013 година се нареждат Едуард Сноудън, който огласи подслушването на NSA, гей активистката Едит Уиндзор, сирийският президент Башар Асад и сенаторът от републиканците в Тексас Тед Круз.
В челната десетка влизат още основателят на Amazon Джеф Безос, певицата Майли Сайръс, американският държавен глава Барак Обама, иранския президент Хасан Рухани и Катлийн Себелиус – министърът по здравеопазване на САЩ.
Новият папа идва в момент, в който църквата сякаш се нуждае от огромен прилив на нова енергия, коментира един от сътрудниците на „Тайм” във видеообявление на класацията.
Хорхе Марио Берголио от Аржентина е познат като скромен човек, способен администратор и, както се очаква от нов папа, човек с голяма вяра.
Той също така е и човек на много първи неща: първият папа неевропеец в модерния свят, първият папа от Южна Америка и първи йезуит, избран за ръководител на Римокатолическата църква.
В първия си публичен акт новият папа наруши традицията, като помоли събралите се 150 000 души на площата „Свети Петър” да се молят за него, вместо да ги благослови.
76-годишният Франциск е роден в Буенос Айрес на 17 декември 1936 година. Синът на италиански имигрант се обучава за химик, преди да реши да стане свещеник.
Той бил ръкоположен от йезуитите през 1969 година и става съархиепископ на Буенос Айрес през 1997 година, а след това и единствен архиепископ на града. Ръкоположен е за кардинал през 2001 година и е бил президент на конференцията аржентински епископи в периода 2005-2011 година.
Като кардинал Франциск се сблъсква с правителството на аржентинския президент Кристина Кирхнер заради държавното противопоставяне на гей браковете и безплатното разпространение на контрацептиви.
Кариерата му съвпада с т. нар. „Мръсна война” в Аржентина, която продължава от 1976 до 1983 година. Смята се, че повече от 30 000 души са били убити или изчезнали по време на военната диктатура в страната.
Тогава някои смятат, че църквата не прави достатъчно в този период. По-специално, Франциск е обвинен в съучастие в отвличането на двама либерални йезуитски свещеници през 1976 година. Атака срещу него идва три дни преди конклава през 2005 година. Франциск обаче отрича обвиненията.
Той е познат със своята простота и има репутация на изразител на гласа на бедните.