Дипломатически и политически усилия за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген. В този момент темата е част от дебат в пленарната зала на Европейския парламент.
Дебатът се случва във време на интензивни разговори на държавите членки преди срещата на европейските вътрешни министри на 12 декември.
Унгарското председателство вчера е изготвило проекторешение, а днес то е изпратено за съгласуване до страните членки.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Текстът утре ще бъде обсъден в Брюксел от постоянните представители на 27-те. Затова посланията от дебатите в зала тази вечер са важни.
От взетите мерки по границите ни срещу миграционния натиск до ползите за търговията, туризма и бизнеса и сигурността на Европа. Това са част от аргументите на българските евродепутати в пленарната зала в Страсбург.
„Сега е крайно време да бъде взето проевропейското решение и България и Румъния да бъда най-накрая в Шенгетското пространство пълноправно“, заяви Емил Радев, който е евродепутат от „Европейската народна партия“ (ЕПН).
„С приемането на България в Шенген, ще се увеличи сътрудничеството вътре в Шенгетското пространство. То ще бъде по-ефективно и ще можем да ползваме по-сериозна техническа подкрепа и финансова такава, защото миграционният натикстхеобщ европейски проблем“, каза Цветелина Петкова от „Прогресивен алианс на социалистите и демократите“ (ПАСД).
„Не е важно какво правителство има нито в Румъния, нито в България. В този ключов момент за ЕС най-накрая решение трябва да си вземе. Това няма да бъде подарък, а заслужен успех“, коментира Илхан Кючюк от „Обнови Европа“.
„Мнозинството ще подкрепи решението. Няма нужда вече от убеждаване“, категоричен е Никола Минчев от същата партия.
Други политически семейства определиха приемането на България и Румъния в Шенген като закъсняло и като причина за евроскептицизъм.
„Шенген не отговаря и не маже да гарантира сигурността на европейските граждани и на европейските държави“, коментира Станислав Стоянов - евродепутат от „Европа на суверенните нации“.
„Това забавяне на членството и на двете страни доведе до това, че имаше достатъчно време, за да се появят евроскептични настроения“ , обясни Ивайло Вълчев от „Европейски консерватори и реформисти“.
Въпреки различните аргументи, всички се надяват да чуят новината за влизането на страната ни в Шенген и по суша на 12 декември.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK