Астрономите, ръководени от Саймън Джефри от обсерваторията „Арма“ в Северна Ирландия, са открили 8 от най-горещите звезди във Вселената. Те имат температура на повърхността си над 100 000 градуса, като една от тях надхвърля 180 000 градуса.

Топлината се генерира, защото тези звезди са в края на своя жизнен цикъл и вече са се свили сериозно и са изхвърлили външните си слоеве. Някои от тях може да са резултат и от сливането на две звезди от типа бели джуджета.

Нашето слънце е само умерено топла звезда, ако се съди по звездните стандарти. То е с температура на повърхността от около 6000 градуса. Принадлежи към долната средна зона на звездните спектрални класове. 

Белите или синкаво-бели звезди като Вега, Ригел или Сириус са значително по-горещи от нашето слънце. Те могат да се нагорещяват до 50 000 градуса.

Изследването на астрономите показва етапите на развитие на старите звезди в прехода им от червен гигант към бяло джудже. В тази фаза звездата, която първоначално е била много раздута, се свива силно, изхвърля част от обвивката си и кондензира компактното си в горещото ядро.

Тъй като тези джуджета са изразходвали почти цялото си гориво за синтез на водород, по-тежките елементи като хелий, кислород и въглерод са доминиращи на тяхната повърхност. Освен това материята на тези звезди е изключително плътна, което ги прави и толкова горещи.

„Тези планети джуджетата могат да имат висока температура на повърхността“, обяснява съавторът на проучването Клаус Вернер от университета в Тюбинген. Досега са известни около 300 богати на хелий звезди джуджета.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement