Учени в Германия са открили ген, първоначално засечен в Китай през 2015г., който прави бактериите резистентни към колистин - антибиотик, използван, когато всички други възможности са изчерпани, предаде ДПА.
Генът, наречен mcr-1, е открит в човешка бактериална проба и е масово разпространен сред селскостопански животни, съобщават от германския Институт за оценка на риска и хановерския Университет за ветеринарна медицина.
В Германия антибиотикът колистин се използва основно за лечение на чревни болести при селскостопански животни. При хората колистин се прилага при лечение на инфекции, причинени от бактерии, които са устойчиви на антибиотици с по-добра поносимост.
Експертите са разтревожени, тъй като mcr-1 е първият известен ген с резистентност към колистин, който е в състояние да се предава свободно между различни бактериални щамове. Той може да бъде предаден от безвредни чревни бактерии на патогени, като по този начин ги направи още по-трудни за лечение.
От университета на Гисен, където генът mcr-1 е открит в човешка бактериална проба, съобщават, че бактерията е показала устойчивост и към карбапенеми - клас антибиотици, прилагани при лечение на инфекции, за които се знае или предполага, че са причинени от мултирезистентни бактерии. Ако въпросните бактерии са устойчиви и към антибиотика колистин, експертите предупреждават за потенциална "безнадеждна ситуация без опции за лечение".
Първоначално открит в Китай в края на миналата година, генът mcr-1 прави устойчиви към колистин чревни бактерии като Ешерихия коли и салмонела при птици.
След като в Китай беше установено, че селскостопански животни и хора са носители на mcr-1, германски проби от резистентни към антибиотика бактерии са изследвани за гена. Според последните изследвания въпросният ген е наличен в Германия поне от 2011 г.
Някои експерти приписват наличието му на прекомерната употреба на колистин в животновъдството.
Остава неясно колко разпространен е генът и в коя посока се предава между животни и хора. Предстои учените да изследват по-стари бактериални проби.
От Института за оценка на риска напомнят, че в началото на декември миналата година датските власти са съобщили за откриването на гена в проби от птиче месо от Германия. Тестове, направени в други европейски страни, също са дали положителни резултати при селскостопански животни и хора.
Кристиан Майер, земеделски министър на провинция Долна Саксония, призова да се сложи край на прекомерната употреба на антибиотици в селското стопанство.
"Ако не променим посоката, вървим право към постантибиотична ера", отбелязва Майер. Земеделският министър предупреждава, че може да настъпи момент, характеризиращ се с липсата на ефективни антибиотици от "последна инстанция", който ще крие заплаха за всеобщото здраве.
"Първоначалните съобщение за откриването на гена mcr-1 при селскостопански животни, проби от месо и болнични пациенти, ни разтревожи. Тогава обаче си казахме, че Китай е далече. Ако и антибиотикът колистин загуби ефективността си, ще се наложи да прибягваме до комбинирана терапия ", казва Петра Гастмайер, директор на Института по хигиена и медицинска екология към болницата "Карите" в Берлин.
"Употребата в селското стопанство на антибиотици от "последна инстанция", които са особено важни за човешкото здраве, трябва да бъде забранена", заявява Хуберт Вайгер, президент на организацията "Приятели на Земята, Германия".