Предполагаемата епоха, в която човекът за първи път е открил смъртоносните метателни оръжия като стрелите и копията беше изместена назад, след като учени откриха каменни остриета, датирани отпреди 71 000 години, пише електронното издание на британския ежедневник „Индипендънт”.
Археолозите, попаднали на откритието по южните брегове на Южна Африка, смятат, че откритите остриета, използвани за върхове на копия и стрели, са били направени посредством усъвършенствана технология на топлинна обработка преди да бъдат наострени краищата им.
Самите находки са датирани между 6 000 и 11 000 години по-рано от всички досегашни открития на останки от праисторически метателни оръжия, дело на човека.
Откритието предполага, че човекът е разполагал със смъртоносни технологии много по-рано в хода на праисторията от смятаното досега и веднъж открито, знанието е било предавано от поколение на поколение. Това заключение правят учените от университета в Аризона, в своя публикация в авторитетното научно списание Nature.
До преди това откритие археолозите смятаха, че метателните оръжия са били открити преди около 60 000 години, преди да изчезнат и да бъдат преоткрити преди около 40-50 000 години.
Копията и стрелите са ключовите оръжия, позволили анатомично модерния „Хомо сапиенс” да мигрира от Африка и успешно да колонизира останалите чати, включително Европа, където са живеели неандерталците.