Остри критики от Кремъл към Вашингтон и политиката на Съединените щати. През седмицата кинорежисьорът Оливър Стоун излъчи серията си интервюта с Владимир Путин, в които руският президент говори за отношенията между двете супер сили.
Какъв е отзвукът и какви са анализите на близо 4-часовия разговор?
Документалната поредица се излъчи в Съединените щати в рамките на четири дни, а някои от най-запомнящите се изречения на Владимир Путин са:
"НАТО е само инструмент за външна политика на Съединените щати";
"Сноудън не е предател";
"Никога не се месим във вътрешните работи на други държави".
Разговорите с Путин са записани между юли 2015 г. и февруари 2017 г. Сред най-впечатляващите послания на руския президент е това за влиянието на Съединените щати в НАТО.
„Там няма съюзници, има само васали. Веднъж станала членка на НАТО, една страна трудно може да се противопостави на натиск от Съединените щати. Изведнъж в тази държава може да се появи всякакво оръжие. И ние какво трябва да направим?! В такъв случай сме длъжни да вземем контра мерки”.
Позицията на Путин за Едуард Сноудън, получил убежище в Русия, след като изнесе секретните данни на американското правителство за масово следене, също предизвика сериозен отзвук по света.
- Като бивш агент на КГБ сигурно мразите с всяка клетка от тялото си онова, което Сноудън направи?
Путин: Нищо подобно. Сноудън не е предател. Той не е предал интересите на своята страна.
Повечето политически анализатори не са изненадани от думите на Путин в поредицата.
„По същество посланието е към намиране на някакъв мост на разговори и сближаване на позициите, доколкото това е възможно, разбира се”, каза Димитър Белчев.
Критики обаче заваляха от медиите по адрес на автора на филма. Според мнозина Стоун не е бил достатъчно твърд със своя събеседник.
Журналистът Бойко Станкушев, който е правил интервюта с десетки световни лидери, уточнява, че поредицата на Оливър Стоун не би могла да се нарече интервюта.
„Няма интервюта от 4 часа. Това по-скоро е хроникьорство, а когато то не е историческо, е елемент от една или друга пропаганда”, казва Бойко Станкушев.
Според него основната цел на филма е посланията на Путин да достигнат до милионите руснаци, които живеят на Запад.
Оливър Стоун е изявен критик на американската външна политика. Може би затова в други негови филми дава думата и главната роля на покойните вече лидери на Венецуела и Куба - Уго Чавес и Фидел Кастро.