Дългогодишен служител на Международния валутен фонд подаде оставка в знак на протест, тъй като според него фондът не е успял да предотврати световната финансова криза и кризата в еврозоната, предаде Ройтерс. Питър Дойл заявява, че това е провал от първа степен и кризисните тенденции дори са се задълбочили.
Писмото му до ръководството показва растящото напрежение за надеждността на МВФ, който според мнозина е застрашен заради ролята му в борбата с дълговата криза в еврозоната.
Във фонда има опасения, че той се е "пренапрегнал", кредитирайки Европа, без обаче да упражни същото равнище на независима преценка, която обикновено прилага при спасителни програми за страните с нововъзникващи пазарни икономики.
Дойл, ръководител на отдела за Швеция, Дания и Израел в департамента на МВФ за Европа, отправя обвинения, че ръководството на организацията е опорочено от изборната процедура, която гарантира, че начело винаги ще бъде европеец.
Според служителя, назначенията на ръководителите на организацията през последното десетилетие "са били очевидно катастрофални".
"Дори сегашният титуляр е опорочен и нито полът, нито почтеността и ентусиазмът й могат да поправят фундаменталната нелегитимност на изборния процес", посочва Дойл за Кристин Лагард - първата жена, която миналата година бе избрана за управляващ директор на МВФ.
Фондът все пак призна много от неуспехите си, сочени от Дойл, в доклади за 2009 и 2011 г., които отбелязват грешки, допуснати при идентифицирането на корените на световната финансова криза и липсата на ясно предупреждение за сътресенията.
Междувременно организацията и Босна се споразумяха за ново двугодишно стендбай споразумение в размер на 500 милиона долара, които ще бъдат използвани за запълване на бюджетния дефицит и плащане на дълга с падеж следващата година.
Двете автономни области в страната - Република Сръбска и Мюсюлманско-хърватската федерация, имат големи бюджетни дефицити тази година и спешно се нуждаят от пари в брой.
Ръководителят на мисията на МВФ в Босна Костас Христу заяви, че програмата е финализирана на работно ниво и може да бъде одобрена от борда на МВФ през септември, след което да бъде отпуснат първият транш, но властите в Босна първо трябва да изпълнят серия от ангажименти - спестявания в редица области, реформи в държавния сектор.