Босненски екипи по съдебна медицина ексхумираха останките на 268 души, които се смята, че са убити преди 2 десетилетия от сръбските сили и погребани в масов гроб, съобщи днес главният прокурор на Босна и Херцеговина, цитиран от ДПА.
Масовият гроб в село Томашица край Приедор, на около 220 километра северозападно от Сараево, съдържа 200 цели скелета и частични останки от още 68 души. Това са вероятно костите на босненски мюсюлмани и хървати, убити през лятото на 1992 г., в началото на войната в Босна, продължила до 1995 г., предаде БТА. Предполага се, че отделните кости са били пренесени и заровени тук от други гробове, за да бъде прикрито престъплението, каза прокурорът.
Прокуратурата съобщи, че в този район има и други масови гробове, които още се проучват. По време на войната в околностите на Приедор е имало няколко концентрационни лагера под контрола на босненските сърби, където пленниците са били подлагани на глад и мъчения и убивани.
Снимки на измършавели, приличащи на скелети концлагеристи, стоящи зад ограда от бодлива тел в концлагера Омарска, шокираха света през 1992 г., като станаха един от символите на бруталната война в Босна, изправила сърби срещу хървати и мюсюлмани.
Войната свърши през 1995 г. с разделяне на страната на 2 части по етническа линия. По данни на Международната комисия за изчезнали лица от около 30 000 изчезнали по време на конфликта в Босна и Херцеговина досега са открити около 20 000, повечето от които са мъртви, а за останалите 10 000 все още не се знае нищо.