Опасността от нов военен конфликт е все по-голяма. Напрежението около кризата в Сирия непрекъснато се покачва. Заплахата от американски ракетен удар е все по-реална.
Американският президент Доналд Тръмп се закани, че „умни ракети” ще поразят цели на режима в Дамаск в отговор на предполагаемата химическа атака.
От своя страна Русия призова да се избягват всякакви опасни действия.
„Както и досега, ние искаме да се надяваме всички страни да избягват някакви такива действия, които А) не са предизвикани от реални събития, и Б) които могат да дестабилизират значително крехката ситуация в района”, коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Поради реалната заплаха от удари по военни цели, сирийското командване предприе евакуацията на военнослужещите от основните летища и военни бази.
По-късно американският президент коментира, че отношенията между САЩ и Русия не са били толкова лоши дори през Студената война и предложи да се спре надпреварата във въоръжаването.
Заради напрежението в региона Агенцията за въздушен контрол предупреди авиокомпаниите за опасността от нарушаване на електронните комуникации заради възможни ракетни удари. Препоръката за внимание е за въздушните коридори над Източното Средиземноморие.
В самата Сирия, заради продължаващата повече от 7 години война, граждански полети в нейното въздушно пространство не се извършват. При ескалация на напрежението е много вероятно удар по сирийските цели да бъде извършен именно от Източното Средиземноморие.
Там се намира американският разрушител „Доналд Кук”. Екипажът му е от 280 офицери и матроси. Може да носи на борда си до 90 крилати ракети „Томахок”. Разполага с още две ракетни системи – „Харпун” срещу морски цели и „Ийджис” за противовъздушна защита.
Не е изключено да бъдат предприети и атаки от базирани в Персийския залив кораби, както и от стратегически бомбардировачи.
Участието на Франция в евентуални удари вече не подлежи на съмнение. През последните часове френският президент Еманюел Макрон демонстрира категорична решимост за действия. Той дори опитва да привлече арабски страни, с участието на които коалицията би изглеждала по-стабилна.
През 2013 г., когато американският президент Барак Обама се отказа от удари в последния момент, френският му колега Франсоа Оланд нямаше друг ход, освен също да отстъпи.
Франция може да действа по два начина – удари с изтребители „Рафал”, за което обаче ѝ трябва сериозна логистична подкрепа от Съединените щати. Вторият вариант е удари от фрегатата „Акитен” в Средиземно море. Точно тя е била обект на агресивна операция от страна на руски военен самолет преди дни, твърди френското издание „Льо Поен” – информация, която в Париж се приема като сериозно руско предупреждение към Франция и лично към главнокомандващия Еманюел Макрон.