Опасността от нов военен конфликт е все по-голяма. Напрежението около кризата в Сирия непрекъснато се покачва. Заплахата от американски ракетен удар е все по-реална.

Американският президент Доналд Тръмп се закани, че „умни ракети” ще поразят цели на режима в Дамаск в отговор на предполагаемата химическа атака.

От своя страна Русия призова да се избягват всякакви опасни действия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Както и досега, ние искаме да се надяваме всички страни да избягват някакви такива действия, които А) не са предизвикани от реални събития, и Б) които могат да дестабилизират значително крехката ситуация в района”, коментира говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Поради реалната заплаха от удари по военни цели, сирийското командване предприе евакуацията на военнослужещите от основните летища и военни бази.

По-късно американският президент коментира, че отношенията между САЩ и Русия не са били толкова лоши дори през Студената война и предложи да се спре надпреварата във въоръжаването.

Заради напрежението в региона Агенцията за въздушен контрол предупреди авиокомпаниите за опасността от нарушаване на електронните комуникации заради възможни ракетни удари. Препоръката за внимание е за въздушните коридори над Източното Средиземноморие.

В самата Сирия, заради продължаващата повече от 7 години война, граждански полети в нейното въздушно пространство не се извършват. При ескалация на напрежението е много вероятно удар по сирийските цели да бъде извършен именно от Източното Средиземноморие.

Снимка: btvnovinite.bg

Там се намира американският разрушител „Доналд Кук”. Екипажът му е от 280 офицери и матроси. Може да носи на борда си до 90 крилати ракети „Томахок”. Разполага с още две ракетни системи – „Харпун” срещу морски цели и „Ийджис” за противовъздушна защита.

Доналд Кук
Снимка: btvnovinite.bg

Не е изключено да бъдат предприети и атаки от базирани в Персийския залив кораби, както и от стратегически бомбардировачи.

Участието на Франция в евентуални удари вече не подлежи на съмнение. През последните часове френският президент Еманюел Макрон демонстрира категорична решимост за действия. Той дори опитва да привлече арабски страни, с участието на които коалицията би изглеждала по-стабилна.

През 2013 г., когато американският президент Барак Обама се отказа от удари в последния момент, френският му колега Франсоа Оланд нямаше друг ход, освен също да отстъпи.

Франция може да действа по два начина – удари с изтребители „Рафал”, за което обаче ѝ трябва сериозна логистична подкрепа от Съединените щати. Вторият вариант е удари от фрегатата „Акитен” в Средиземно море. Точно тя е била обект на агресивна операция от страна на руски военен самолет преди дни, твърди френското издание „Льо Поен” – информация, която в Париж се приема като сериозно руско предупреждение към Франция и лично към главнокомандващия Еманюел Макрон.