Aлбанският кабинет реши да спре TikTok за 12 месеца, обвинявайки популярната платформа за споделяне на видеоклипове, че подбужда към насилие и тормоз, особено сред децата, съобщава Си Ен Ен.

Министърът на образованието Огерта Манастирлиу заяви, че официални лица са в контакт с TikTok за инсталиране на филтри като родителски контрол, проверка на възрастта и включване на албанския език в приложението.

Властите са провели 1 300 срещи с около 65 000 родители, които „препоръчаха и подкрепиха закриването или ограничаването на платформата TikTok“, каза министърът. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Кабинетът инициира този ход миналата година, след като през ноември тийнейджър намушка с нож друг тийнейджър след кавга, започнала в TikTok. От TikTok не са коментирали решението.

Когато през декември министър-председателят Еди Рама заяви, че се цели закриване на платформата за социални медии, TikTok поиска „спешна яснота от албанското правителство“ по случая с прободения с нож тийнейджър.

В четвъртък Рама заяви, че са в „положителен диалог с компанията“ и че TikTok скоро ще посети страната, за да предложи „серия от мерки за повишаване на сигурността на децата“.

Компанията заяви, че „не е открила доказателства, че извършителят или жертвата са имали акаунти в TikTok, а множество доклади всъщност потвърждават, че видеоклиповете, довели до този инцидент, са били публикувани в друга платформа, а не в TikTok“. 

Според изследователите албанските деца съставляват най-голямата група потребители на TikTok в страната.

Албанските родители са все по-загрижени след съобщения за деца, вдъхновени от съдържание в социалните медии да носят ножове в училище, или за случаи на тормоз, насърчавани от истории, които виждат в TikTok.

Властите засилиха полицейското присъствие в някои училища и предприеха други мерки, включително програми за обучение на учители, ученици и техните родители.

Опозицията не е съгласна със спирането на TikTok и е определила 15 март за протест срещу този ход. Тя заяви, че забраната е „акт на нетолерантност, страх и терор от свободното мислене и изразяване“. 

Платформата TikTok, която се управлява от китайската технологична фирма ByteDance, се сблъсква с въпроси в много държави и наскоро за кратко беше изключен от мрежата в САЩ, за да се спази закон, който изисква ByteDance да се откаже от приложението или да бъде забранен в САЩ.

Приложението спря услугите си в САЩ за по-малко от ден, преди да възстанови работата си след уверенията на Тръмп, че ще отложи забраната му.

По-рано тази седмица британският орган за защита на данните заяви, че разследва как приложението използва личната информация на 13-17-годишни, за да им предоставя препоръки за съдържание.

Службата на комисаря по въпросите на информацията заяви, че има нарастващи опасения относно начина, по който платформите на социалните медии използват данни, генерирани от онлайн активността на децата, за да захранват алгоритмите си за препоръки, и възможността в резултат на това младите хора да виждат неподходящо или вредно съдържание.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK