Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, разрешаваща „всички необходими мерки” срещу джихадистката групировка „Ислямска държава” (ИДИЛ).

Текстът беше одобрен с единодушие. Съветът за сигурност одобри резолюция 2249, която беше внесена в четвъртък от Франция, седмица след терористичните атаки в Париж.

Мярката призовава „страните, които имат възможност, да предприемат всички необходими мерки, в съответствие с международното право, и особено с Устава на ООН... на територията, контролирана от (терористичната организация) в Сирия и Ирак".

Резолюцията приканва всички държави да „удвоят усилията си и да координират своите инициативи за предотвратяване и спиране на терористичните актове, извършвани конкретно” от „Ислямска държава” и от други екстремистки групировки, свързани с терористичната мрежа "Ал Кайда".

Снимка: Reuters

Съветът за сигурност определи ИДИЛ като „безпрецедентна световна заплаха за международния мир и сигурност” и изрази решимостта си да „се бори с всички средства срещу тази заплаха”.

Резолюцията не се позовава на Глава седма от Устава на ООН и следователно не разрешава автоматичното използване на военна сила срещу джихадистката групировка. Текстът обаче дава политическа подкрепа на въоръжената кампания срещу „Ислямска държава” в Ирак и Сирия.

Международната общност осъжда не само атентатите в Париж, но и атаките, извършени от ислямистката организация от началото на октомври – в Сус, Тунис, Анкара, Бейрут, както и взривяването на руския пътнически самолет над Египет.

В сряда Русия внесе своя резолюция, фокусирана върху борбата на международните сили с ИДИЛ. Текстът ѝ беше представен от президента Владимир Путин през септември, но беше отхвърлен от западните държави. Основната причина е, че руската резолюция предвижда включването на сирийския президент Башар ал Асад в борбата срещу екстремистките групировки – условие, което Западът не би приел.

В Съвета за сигурност е внесен още един проект за резолюция за борба срещу терористична организация – срещу нигерийската ислямистка групировка Боко Харам. Текстът е изготвен от трите африкански страни в 15-членния Съвет – Нигерия, Чад и Ангола.