Сирия е на прага на гражданска война. Въоръжената опозиция даде ултиматум на властите да спрат бойните действия до утре на обяд, в противен случай сраженията ще бъдат подновени. Напрежението в страната ескалира след клането в град Хула миналата седмица.

Ако разногласията в Съвета за сигурност не бъдат преодолени, на международната общност може да й се наложи да действа без съгласието на ООН. Такова мнение изказа американският дипломатически представител в международната организация. По думите на посланик Сюзън Райс, цитирана от Франс прес, Съветът за сигурност трябва да изпълни отговорностите си и да засили натиска над режима на президента Башар Асад, ако сирийското правителство не спазва плана на специалния пратеник на ООН Кофи Анан.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

След клането в Хула подкрепата за плана в Съвета за сигурност остава силна. Разногласия има обаче между постоянните страни-членки относно засилването на натиска срещу Сирия. Русия се противопоставя на подобни действия, за каквито настоява Западът. Според Райс, ако разногласията продължат, това ще постави членовете на съвета в ситуация, в която нямат избор, освен да помислят за действия извън предвидените в плана на Анан и без съгласието на ООН. По думите на американския дипломат решението е в ръцете на сирийското правителство, което трябва да изпълни ангажиментите си.

По-рано днес британската преса намекна, че международните сили може да бъдат принудени да се намесят в Сирия, след като Кофи Анан напусна Дамаск без да постигне успех в последните преговори. Мисията на неждународния пратеник завърши на фона на нови съобщения за зверства, извършени от сили, лоялни на режима.

Междувременно генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предупреди за опасност от гражданска война в арабската страна след убийството на над 100 цивилни в Хула. „Подобно клане може да потопи Сирия в катастрофална гражданска война, от която страната може никога да не се възстанови”, заяви той на международен форум в Истанбул. Бан настоя Сирия да изпълни ангажиментите си по мирния план на своя предшественик.

Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън пък разкритикува отношението на Русия към кризата в Сирия, като посочи, че позицията на Москва може да тласне страната в гражданска война. По време на визитата си в Дания Клинтън настоя, че руската политика ще доведе до избухването на такъв конфликт. 

Ултиматум разцепи съпротивата

Въоръжената опозиция в Сирия постави пред властите искане да спрат бойните действия до утре на обяд, като в противен случай ще подновят сраженията. Ултиматумът предизвика разцепление в Свободната сирийска армия. Командващият армията, който е в Турция, опроверга, че е има такова искане. В отговор бойците от въоръжената съпротива заявиха, че занапред ще вземат решенията си без базираното в чужбина командване.

Междувременно в следобедните часове избухнаха ожесточени сражения между правителствената армия и въоръжени бунтовници в самите покрайнини на Дамаск. Боеве се водят и край град Атареб в района на Алепо.

Армията се опита днес да влезе в града с 20 танка и 10 джипа, натоварени с бойци от проправителствената милиция и още три автобуса с хора, за да подпалят и разрушат Атареб, защото жителите му призовават за свободна Сирия и за свалянето на Асад.