Два дни остават до откриването на зимната Олимпиада в Сочи, а организаторите още не са напълно готови да посрещнат хилядите спортисти и гости. Първите настанили се олимпийци изпълниха социалните мрежи с оплаквания и иронични забележки.
Оплакванията идват най-вече от журналистите за хотелите, а не толкова от спортистите, които са настанени в олимпийското село. Репортерка от Съединените щати съобщи в Туитър как в хотела я посъветвали да не си мие лицето с водата в банята, защото съдържала опасни вещества.
От 11 резервирани от Си Ен Ен стаи до вчера само една е било готова за ползване. Репортер на Yahoo! пък пише, че в огромната му стая няма пожарогасител, но пък има три устройства, които най-вероятно били за следене на журналистите.
Разминават се и отзивите при спортистите - едни са доволни от просторните стаи и удобните легла, други пък пишат за тесни стаи и къси легла.
Шест години и половина - толкова време имаше Русия да подготви най-скъпоструващата зимна олимпиада. След като през това време заради мудна работа и лоша организация бяха сменени и ресорният вицепремиер, и председателят на организационния комитет, и още редица отговорни фактори, довършителните работи продължават и след като олимпийският огън пристигна в Сочи.
Все пак едва втората олимпиада в Русия след Московската преди 34 години остава огромен залог за международния престиж на Русия.
„Още веднъж подчертавам - през годините за осъществяване на олимпийския проект беше извършена колосална работа”, заяви президентът на Русия Владимир Путин.
В Сочи има и значителна българска следа. Металната конструкция на кулата за олимпийския огън, наподобяващ птицата Феникс, е изградена от българска фирма. „Специално за Сочи смятам, че организацията беше на доста добро ниво. И главният изпълнител и въобще организаторите, така че специално за Сочи смятам, че нещата бяха под контрол”, обясни Светослав Богалински, който е мениджър продажби във фирмата.
Дали защото не забелязват дребните неуредици, или наистина всичко в Олимпийското село е изрядно, настроението в лагера на спортистите е отлично. „Има много забавления, има много спортисти, в олимпийското село е страхотно, кафетерията е страхотна. Има много какво да се види. Това, което Русия е направила, е изумително”, сподели канадската хокеистка Меган Агоста-Марсиано.
„За мен това е първата Олимпиада и всичко това тук е просто невероятно! Надминава всички мои очаквания за олимпийското село. Тук съм от три дни и никога досега не съм се забавлявала толкова много”, допълни съотборничката й Лаура Фортино.
По данни на Международния олимпийски комитет, около 3% от общо 41 000 хотелски стаи още не са напълно готови.
Въпреки всичко, Олимпиадата в Сочи е най-скъпата зимна олимпиада досега. Обемът на строителните работи в Сочи струва повече, отколкото всички други зимни олимпиади досега. Има една огромна разлика обаче - тези 51 млрд. долара са не само за спортните обекти.
Реконструкция на летището за 690 млн. долара, нова топлоцентрала за 820 млн. долара, магистрала и път от Сочи до високопланиските курорти, жп линия и четири нови гари за общо 8 млрд. долара.
Едва 14% от вложените пари са за обекти за Олимпиадата. Идеята на Кремъл е черноморският град и курортите високо горе в Кавказ да станат един комплексен туристически център за целогодишен отдих - нещо като витрина на потенциала и амбициите на Путинова Русия.