Президентът на САЩ Доналд Тръмп в сряда представи ставките на "реципрочните мита" на САЩ, с които повече от 180 държави и територии, включително членове на Европейския съюз, ще се сблъскат.

Тръмп и Белият дом обявиха митата, които според тях други страни налагат на САЩ. Тези предполагаеми ставки включват „манипулиране на валутата и търговски бариери“ на страните.

Тръмп твърди, че новите ставки, които САЩ налагат, в повечето случаи са приблизително половината от това, което всяка страна „таксува“ САЩ. За държавите от Европейския съюз ставката е 20%.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

При държавите от Западните Балкани най-високи са новите мита за стоки от Сърбия, Северна Македония и Босна и Херцеговина.

  • Белград – 37%
  • Скопие – 33%
  • Сараево – 35%

За Албания, Косово и Черна гора ставката е 10%.

Според анализатори ескалацията на търговската война вероятно ще доведе до по-високи цени за американците и по-бавен растеж в САЩ, а някои страни по света могат да бъдат потопени в рецесия.

„Доналд Тръмп току-що хвърли ядрена бомба върху световната търговска система“, каза Кен Рогоф, бивш главен икономист в Международния валутен фонд, пред Би Би Си.

Някои от най-високите мита ще засегнат износа от страни, в които през последните години имаше прилив на инвестиции, тъй като фирмите изместиха веригите за доставки далеч от Китай след митата при първия мандат на Тръмп. По-високи такси и ще паднат и върху много по-малки държави.

Ефектите от митата на Тръмп върху Западните Балкани

Центърът за изследване и правене на политики подготви иконометричен анализ през януари тази година, който оценява ефектите върху износа на нововъзникващите пазарни икономики в Западните Балкани, ако президентът на САЩ Доналд Тръмп въведе вносни мита, пише македонската редакция на DW.

Прогнозният период се отнася за 2025-2030 година.

Износът на Скопие и Белград не зависи пряко от САЩ, а от Германия, посочват авторите на анализа. А тъй като Берлин ще бъде засегнат от митата за машини и автомобили, това ще окаже силно влияние върху държавите от Западните Балкани.

Ако германската икономика поддаде, икономиките на Западните Балкани също ще усетят удара. Почти 50% от македонския износ е за Германия.

Босна и Херцеговина е изнесла 1,46 милиарда долара за Германия, Черна гора е изнесла за Германия 37,1 млн. долара. Сърбия също регистрира повишен процент от износ в Германия през последните няколко години.

Тъй като предоставят части за машини и превозни средства, най-големите групи експортни продукти в общ износ на Македония, както и на Сърбия, може да се приеме, че тези два страните от Западните Балкани имат най-големият риск от спад в износа към Германия поради упадъка на тази икономика.

Иконометричният модел се основава на данни за периода 2000-2023 г., обхващащи пет страни от Западните Балкани - Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора и Сърбия.

Предвидени са два сценария – „Ограничен Тръмп“ и „Пълен Тръмп“.

„Ограничен Тръмп“

В този сценарий се предвижда спад на експорта с 10%. Изчисленията на центъра показват, че Албания ще има ниска инфлация, Босна и Херцеговина ще има дефлация, а в Северна Македония, Сърбия и Черна гора се очаква очакват малки незначителни увеличения на темповете на инфлация през първите две години от прогнозирания период.

При „Ограничен Тръмп“ най-голям удар върху растежа на БВП може да се очаква за Босна и Херцеговина и Черна гора, а най-малък удар се очаква за Сърбия. Голям спад в растежа на БВП се очаква и за Македония, който ще се стабилизира едва през 2029 и 2030 г."

„Пълен Тръмп“

При втория сценарий „Пълен тръмп“ (годишен спад на износа от 20% и плаващ номинален обменен курс, който следва естествения си курс), се предвижда по-голямо намаление на инфлацията във всички страни с изненадващо по-висок отрицателен процент на инфлация за Босна и Херцеговина, достигайки ниво от -12% през 2030 г. Подобна тенденция с дефлация, но със значително по-малък мащаб, се прогнозира и за Македония през периода 2028 г -2030 г. При втория сценарий се очаква Сърбия, Черна гора и Албания да имат ниска инфлация.

При „Пълен Тръмп“, всички страни през всички години от прогнозния период 2025-2030 г. ще имат отрицателен икономически растеж (с изключение на Сърбия през 2025, 2027 и 2030 г.). Според тези прогнози Северна Македония ще бъде изправена пред най-голям спад в растежа от -8% до -9% в периода 2027-2029 г., а Сърбия също ще има най-малък спад в растежа при този сценарий“, се посочва в анализа.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK