Със специална церемония в Сребреница отбелязаха 29 години от масовото клане на мюсюлмани, извършено от босненските сръбски части на Ратко Младич по време на войната в бивша Югославия.
В гробището в Поточари бяха положени тленните останки на още 14 жертви. С един от оцелелите от геноцида се срещнаха Яна Бързакова и Борис Пинтев.
Клането в Сребреница се случва само в рамките на няколко дни. Босненските сръбски части бързо превземат града, въпреки че по това време той е защитена зона на ООН. В паника хиляди мюсюлмански семейства търсят убежище в базата на миротворците в Поточари.
Между 3000 и 4000 са допуснати в базата на ООН. Можете да си представите как е изглеждало това хале. Други 20 хиляди обаче остават на произвола на съдбата извън огражденията.
След тях е Азир Османович. Само на 13 години вижда една от най-мрачните страници на Европа.
„Ситуацията тук беше най-лоша, когато на 12 юли пристигнаха босненските сръбски части, започнаха да отделят мъжете, изнасилиха момичета и жени. Беше истински ужас за нас, които останахме отвън. В този момент ти си безсилен, можеш само да чакаш да дойде твоят ред и да те убият“, казва Азир Османович.
Сръбските сили отделят мъжете и момчетата. Много от тях са екзекутирани. Други са убити, докато бягат през гората. Останките са заровени в масови гробове из целия район.
„Това са останките на мъж, който открихме в три различни гроба. Изследвахме една от тези части и сега имаме съвпадение между костите – те принадлежат на един човек и знаем самоличността му“, казва антропологът Драгана Вучетич.
Досега са разпознати повече от 6820 души – това са поне 80 процента от изчезването по време на клането. Задачата не е била лесна - останките на жертвите са били разпръснати в множество различни масови гробове. Драгана се надява скоро да нямареят и идентифицират останалите в неизвестност. За всички ни е важно, че помагаме на семействата да затворят тази история, да идентифицират хората, които обичат и да ги погребат.
През май ООН прие резолюция, с която 11 юли беше официално обявен за ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница. Лидерите на босненските сърби, Белград и Русия се противопоставиха.