Кризата на турскo-гръцката граница разедини обществото в Германия.
На фона на протести за отваряне на европейските границите вътрешният министър на страната подчерта, че те остават затворени за мигрантите, идващи от Турция.
Германия отвори преди почти пет години границите си за близо милион бежанци, а днес е разединена. От една страна от правителството са категорични, че ситуацията от 2015-та не може да бъде повторена, от друга обаче в няколко града имаше протести за отваряне на границите към Европа.
Златина и Хилмар Хинкерс са семейство журналисти. Тя е българка, той - германец. Следят бежанската криза от самото ѝ начало. И виждат разцеплението в обществото в Германия.
„Когато наблюдавам ситуацията днес и я сравнявам с тази през септември 2015-та виждам разлика. Тогава по-голямата част от немското общество имаше култура на гостоприемство. За съжаление това се промени бързо. Има много хора, които изпитват страх от непознатите, дошли тук. Много хора изпитват безразличие“, смята Хилмар Хинкерс, телевизионен журналист.
„Има много хора, които са позитивно настроени. Но има и такива, които се страхуват. Страхуват се, че техният живот ще се влоши заради това, че Германия приема повече бежанци. Опасното е, когато този страх се превърне в расизъм. Всички видяхме какво стана в Ханау“, казва Златина Хинкерс, телевизионен журналист.
Тези, според които европейската съвест загива в ничията земя между Гърция и Турция, излизат на улицата. Протести за отваряне на границите имаше в няколко града.
Кметовете на Берлин, Кьолн и Дюселдорф заявиха готовност да приемат малолетни под 14 години, които са без родители или близки. Регионалният премиер на Саксония обаче контрира, че сърцето на Германия е голямо, но възможностите ограничени. А вътрешният министър е категоричен, че уговорката между Турция и Европа трябва да бъде спазвана.
„В Турция пребивават милиони бежанци и поради тази причина е в наш интерес това споразумение между Турция и ЕС да функционира“, заяви Хорст Зеехофер, вътрешен министър на Германия.
Седем от германските провинции отговориха на запитване на новинарското издание "Фокус" с колко свободни места разполагат в бежанските центрове. Общият брой е почти 47 000, като най-много са в Бавария - около 18 000.
По данни на Националната агенция за миграцията и бежанците през януари тази година за подадени над 14 000 молби за убежище, като около една четвърт от тях са на сирийци.