На 26 септември германците трябва да решат бъдещето на страната си след края на ерата „Ангела Меркел“. Последните социологически проучвания във Федералната Република поднесоха изненади, а никой не се наема да прогнозира изхода от предстоящите избори. 

Обществото в Германия се чувства несигурно – така, както никога през последните 16 години под управлението на Меркел, доказала се като опитен дипломат и хладнокръвен политик по време на тежки кризи. Сега тя си тръгва и бъдещето е неясно. Тези свои разсъждения сподели пред чуждестранни кореспонденти в Германия Манфред Гюлнер - директор на Института за проучване на общественото мнение Forsa. 

Според него има изгледи след изборите да станем свидетели на нестабилно правителство с три управляващи партии, което ще бъде нетипично за Германия. Объркаността на хората личи и в последните социологически проучвания, които поднесоха изненади и сериозни размествания сред тримата основни кандидати – Олаф Шолц кандидатът на социалдемократите, Армин Лашет ХДС/ХСС и Анналена Бербок от Зелената партия. 

Олаф Шолц
Снимка: Reuters

Настроенията на избирателите 

Според последните проучвания на най-високо обществено доверие се радва социалдемократът и настоящ финансов министър Олаф Шолц. Така, за пръв път от 15 години ГСПД изпревари партията на Меркел. 

„Олаф Шолц и социалдемократите печелят от слабостите на останалите партии. Видяхме как след номинацията на Анналена Бербок от Зелената партия – тя изгря в надпреварата с един добър профил, модерна жена с визия за бъдещето, на която можеш да се довериш. Но картината се промени бързо и с това и броят на хората, които биха дали гласа си за Зелената партия. Това се случи заради грешки на Бербок и Зелените, от които Шолц спечели. Освен това Лашет е кандидат, който мнозинството не приема, както и някои от членовете на собствената му партия не смятат, че той е бил най-добрият избор за кандидат за канцлерския пост. След номинацията на Лашет процентът на одобрение, според социологическите проучвания, започна да спада.“, коментира Гюлнер. 

Армин Лашет
Снимка: Reuters

Много анализатори смятат, че несигурността в партията на християндемократите се е усетила още при забавянето на номинацията за техния претендент за канцлер. Според проучванията, ако номиниран е бил Маркус Зьодер (б.р. регионалният премиер на Бавария), а не Лашет (б.р. който все още е и премиер на провинция Северен Рейн-Вестфалия) сега резултатът за консерваторите щеше да е далеч по-добър. В ролята си на регионални премиери двамата ясно показаха и курса им в борбата с пандемията. Докато Зьодер беше твърд и последователен в позицията си, то Лашет нямаше ясен курс, което изигра негативна роля за неговия рейтинг, смята директорът на Forsa. 

„Ние попитахме избирателите, които не са с нагласа да гласуват за християндемократите и сестринската им партия Християнсоциалния съюз дали ако Зьодер, а не Лашет е кандидат, биха променили избора си. ¼ от тях казаха, че ако това се промени биха дали гласа си за ХДС/ХСС. Но това вече не може да се направи. Защото първите гласоподаватели вече са пуснали гласа си по пощата“, допълва Гюлнер. 

Анналена Бербок
Снимка: Reuters

Ролята на вота по пощата 

Първите гласоподаватели вече са дали своя глас с писмо по пощата. Очакванията са в следствие от пандемията броят на гласуващите по пощата да бъде увеличен значително.

Това показва и опитът от регионалните избори в провинция Райнланд-Пфалц, където 2/3  от гласоподавателите гласуваха по пощата и много малко в деня на вота. Подобна е картината и в Баден-Вюртемберг, където 50% от хората също избраха да гласуват по този начин. Ако тази тенденция се запази и за националния вот, то много хора ще са дали своя глас много преди края на предизборните кампании. И дори и нещо да се промени през следващите седмици няма да бъде от толкова голямо значение. 

Може ли нагласите сред избирателите да се променят?

Според директорa на Института за проучване на общественото мнение Forsa има вероятност за промени през следващите седмици. Като единствен вариант партията на Меркел да спечели повече гласове, той вижда смяна на Армин Лашет с Маркус Зьодер като претендент. Такава обаче е практически невъзможна заради започналия вече по пощата вот. 

За кандидатката от Зелената партия Анналена Бербок също не се очакват промени. Зелените не успяха да спечелят процентно одобрение след огромното водно бедствие в Германия през юли, въпреки че техният най-силен коз е борбата с климатичните промени. 

Сянката на Меркел 

За Гюлнер в цялата неяснота, само месец преди изборите, едно е сигурно. Дълго след оттеглянето от политическия живот сянката на Меркел ще бъде там. 

„Ангела Меркел доказа себе си като политик, грижещ се за хората. Тя се справи с редица кризи. Винаги е създавала усещането, че прави всичко възможно проблемите да не засегнат драстично ежедневието на хората. Това ще ни липсва.“, счита Гюлнер. 

А обратното броене до изборите започна. Считано от днес до 26 септември остава по-малко от месец.