САЩ не шпионират кореспонденцията и телефонните обаждания на обикновените хора, но събирането на разузнавателна информация от тяхна страна е насочено към определени области, които предизвикват загриженост. Това заяви в Швеция президентът на САЩ Барак Обама, цитиран от Ройтерс.

"Мога да дам гаранции на обществата в Европа и по света, че ние не шпионираме имейлите на хората, нито пък техните обаждания", каза той по време на обща пресконференция с шведския премиер Фредрик Рейнфелд.

"Това, което се опитваме да правим, е да вземем на прицел, много конкретно, области, които предизвикват загриженост", заяви Обама. Президентът на САЩ добави, че тези области включват борбата с тероризма, оръжията за масово поразяване и киберсигурността.

Обама обаче призна, че съществува риск от грешки и злоупотреби, тъй като бързият технически напредък увеличава възможностите на държавите. Той заяви, че в САЩ "тези възможности са по-големи, отколкото при други", както във военната, така и в разузнавателната сфера.

Президентът на САЩ не отрече, че страната му се занимава с разузнаване, за да разбира по-добре това, което се случва в света. Но той напомни, че други държави също извършват
разузнавателни операции срещу Америка.

На брифинга в Стокхолм Обама се обяви още в защита на правата на хомосексуалистите. Той обяви, че вярва в "достойнството и равните права на всички хора" и подчерта, че дъщерите трябва да имат същите шансове като синовете, и че "нашите хомосексуални братя и сестри трябва да бъдат третирани като равни от закона".

В четвъртък Обама отпътува за Санкт Петербург, където Русия ще приеме срещата на върха на Г-20. През юни руският президент Владимир Путин подписа закон, забраняващ "хомосексуалната пропаганда" пред подрастващите. Чужденците рискуват глоба до
2300 евро, до 15 дни затвор и изгонване от Русия. Законът предизвика критики заради дискриминационния си характер.