Харчене на повече средства, а не нови съкращения. Тази идея обсъждат лидерите на Г-8 като вариант за изход от кризата.

На среща в Кемп Дейвид ръководителите на осемте най-развити икономики на планетата се обединиха около идеята, че на света е нужна стабилност и икономически растеж. Той не може да бъде постигнат с орязване на бюджетни разходи.

Драконовските мерки, които така и не могат да спасят Европа от кризата трябва да бъдат заменени с разумни инвестиции, които повишават икономическия растеж и създават нови работни места.

Усилията за преодоляване на дълговата криза и за стимулиране на икономическия растеж трябва да вървят ръка за ръка, заяви президентът на САЩ Барак Обама, който е домакин на срещата на Голямата осморка в Кемп Дейвид. Той отбеляза още, че страните от Г-8 са единодушни за подхода към иранската ядрена програма. По думите му, осемте страни искат в Сирия бързо да започне политически процес за уреждане на кризата.

В центъра на разговорите обаче са кризата в Европа и Гърция. Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че лидерите от Г-8 постигат напредък в усилията за преодоляване на двете най-големи заплахи за икономиките им - дълговата криза в еврозоната и високите цени на петрола.

По думите му, всички са наясно с необходимостта да бъдат предприети бързи действия за справяне с кризата в еврозоната. Камерън се съгласи с германския канцлер Ангела Меркел, че всяка страна трябва да има ясен план как да се справи с дефицита.

„Растежът и икономическите ограничения не са алтернативи. "Всеки трябва да има план за намаляване на дефицита, за да постигне растеж, да има ниски лихви като нас, във Великобритания, които са жизнено важни за бъдещето на нашата икономика", добави Камерън.