България се въздържа да посочи категорично и пред САЩ организацията, отговорна за атентата в Сарафово на 18 юли. Това стана ясно след снощната работна среща на българска делегация в Белия дом. Темата за разследването се очертаваше като водеща в разговора между президента Барак Обама и премиера Бойко Борисов.
Американският държавен глава прие българския правителствен ръководител в Овалния кабинет на Белия дом с благодарствени думи за силната подкрепа в Афганистан, където България има контингент от над 600 военни. Американският президент заяви, че страната ни се очертава като лидер на Балканите и показа, че е добре запознат с управлението у нас.
Преди разговора, който продължи около час, двамата дадоха кратки изявления за журналистите.
„България се доказа като изключителен съюзник в НАТО. Премиерът е много ефективен лидер на световната сцена. Благодаря му за усърдното разследване на трагичния терористичен акт, при който бяха убити израелски граждани. Службите си сътрудничат да открият извършителите”, заяви Барак Обама.
„Няколко месеца вече най-могъщите служби не могат да го изкарат. Затова и президентът Обама изрично още веднъж подчерта, че се солидаризира с моето становище, че трябва да се поработи още. Колкото и да им е неприятно в България - нито една забележка няма от президента Обама към България, нито една”, увери от своя страна Борисов.
След срещата, продължила с половин час повече от предвиденото, Борисов даде пресконференция за българските журналисти. Той уточни, че на срещата с Обама е поставил темата за социалното осигуряване на българите, работили в САЩ, и изрази надежда, че въпросът ще бъде решен.
"Говорихме и за визите. България трябва да положи малко повече усилия", включително чрез лобиране в Конгреса, който трябва да вземе решение по този въпрос, съобщи премиерът.
Вицепремиерът Цветан Цветанов, който също участва в пресконференцията, заяви от своя страна, че във връзка с разследването на атентата в Бургас днес заминава за Лондон, където ще разговаря с министъра на вътрешните работи Тереза Мей и с директорите на службите за сигурност.
"Най-важното от това, което каза президентът Обама и това, което аз имах като възможност през всичките си срещи през тези две седмици в САЩ, е, че България се очертава като регионален лидер в много от сферите, както в сферата на сигурността, военното сътрудничество, енергетиката, а също в икономически и политически план, и смятам, че това е една добра заслуга на цялото правителство и за това, което сме направили през последните четири години", отбеляза Цветанов.
В заключение на оценката на срещата с американския държавен глава, българският премиер обобщи: "Не очаквах толкова добри неща да чуя за България. Не очаквах, че толкова внимателно наблюдават действията ни през тези три години и че така се отчитат резултатите, които сме постигнали, на фона на другите балкански държави ".
Той информира, че външният министър Николай Младенов е отпътувал за Брюксел, където ще има срещи с намиращия се там американски държавен секретар Хилари Клинтън по различни теми. Борисов е поканил Обама през втория си мандат да направи в София следващата си среща с лидерите на страните от Централна и Източна Европа.
В началото на официалната програма на посещението в понеделник българският премиер и американският президент си размениха подаръци. Обама подари на Борисов кристален орел – символ на куража, величието и свободата на САЩ, както обясниха от Белия дом. Премиерът връчи на домакина копие от златната маска на тракийския владетел Терес, намерена в местността Светицата.
Преди това визитата на българската делегация започна с церемония по полагане на венец на гроба на Незнайния воин на гробището „Арлингтън”, където са погребани над 300 хил. американци, загинали във всички войни, от Революцията и Гражданската война насам.